Almanya

Published on Haziran 5th, 2018 | by Avrupa Forum 2

0

Sivas Yangını ve Bir Avuç Su…

Ankara Simurg Oyuncuları Tiyatrosu’nun sahnelediği, kardeşini Sivas katliamında kaybeden Serdar Doğan’ın yazdığı ve Cengiz Sezgin’in yönettiği “Madımak” adlı tiyatro oyunu, yeni bir turne için Almanya’ya geldi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart)

Sivas katliamının üzerinden çeyrek asır geçti. Kendini insanlığın geleceği davasına adamış 33 güzel insanımız güpegündüz dünyanın gözü önünde ateşe verilirken, devlet erkanı katliamı izlemekle yetindi. Aslında bu gayri insani tutum dahi Türkiyemizin kimler ve nasıl insanlar tarafından yönetildiğinin göstergesi olmuştur.


25 yıl sonra Türkiye inanç özgürlüğü bağlamında bir milim dahi ilerlemediği gibi, gerisin geriye doğru hızla yol almakta.

Kardeşini Sivas katliamında kaybeden Serdar Doğan’ın yazdığı ve Cengiz Sezgin’in yönettiği “Madımak” adlı tiyatro oyunu, yeni bir turne için Almanya’ya geldi. Ve oyun geçtiğimiz günlerde Stuttgart’ta başarıyla sahnelendi. AABF’ye bağlı Baden Württemberg derneklerinin organize ettiği ve Sivas anması çerçevesinde gerçekleşen tiyatro gösterimine ilgi yoğun oldu.

Saat 16.00’da başlayan oyun adeta nefesler tutularak izlendi. 400 kişinin izlediği “Madımak” adlı oyunda Sivas yangını bütün yanlarıyla işlenmeye çalışılmış. Adım adım gelen katliama devletin tüm kurumlarının nasıl seyirci kaldığı çarpıcı biçimde yansıtılmakta.

Saldırganlardan sakınarak sığınılan otel binası giriş katının daha sonra pişkince lokantaya çevrilmesi, bunun neden olduğu çelişki, yangın yerinin Utanç Müzesi olarak düzenlenmesi istenci, ozanların dizeleri, yürekleri sızlatarak salonda çınladı durdu.

 

Yürek yangınları

Alevler arasında duyulan “Bir avuç su… Bir avuç su…” çığlığı ve dışarda insanlıktan çıkarılmış binlerce gözü dönmüşler…

Oyundan sonra izleyicilerin kendi aralarında sohbetlerde dile getirdikleri, “Sivas katliamı istenseydi çok rahatlıkla engellenebilinirdi” sözleri, iyi niyetten başka bir şey ifade etmiyordu. “Sivas’ın katili devlettir” diyen bir genç ise “Birleşmeliyiz, bir olmalıyız ve Erdoğan ile kukla hükümetinden kurtulmalıyız” diyordu.

Kardeşini Sivas katliamında kaybeden Serdar Doğan’ın yazdığı ve Cengiz Sezgin’in yönettiği tiyatro gösteriminin sonunda izleyiciler oyuncuları ve yönetmeni dakikalarca ayakta alkışladılar.

Bir kez daha görüldü ki yürek yangınları sönmüş değil!

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑