fbpx

Seçtiklerimiz

Published on Temmuz 1st, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

‘Sivas’ın katilleri ödüllendirildiği için’ AKP iktidarda – Turgut Öker

Sivas katliamında siyasal İslamcılara taşeron rolü verildi. Katliam sonrası da taşeron olarak yer alanların mükafatlandırılması gerekiyordu. ‘93’ten sonra da ülkeyi siyasal İslamcı faşist bir zihniyet yönetiyorsa işte o dönemdeki hizmetlerinden dolayıdır. Bu ülke bugün bu nedenle onlar tarafından yönetiliyor.

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, Sivas Katliamı’nın 27’inci yılında sorularımızı yanıtladı.

Sivas Katliamı’nın devletin kontrolü dışında gerçekleşmiş bir katliam olmadığını düşünen Öker, “Her şey devletin sorumluluğu altında, her şey devletin gözetimi altında gerçekleşti. Hazırlığı olsun, sekiz saat boyunca müdahalesizlik olsun, katliamda maşa olarak kullanılan potansiyelin Madımak’a yönlendirilmesi olsun, bütün bunların devletin kontrolünde, devletin planlaması içinde gerçekleştiğini” söylüyor.

Katiller Almanya’da camilere imam yapıldı

Öker’in katliam öncesine ilişkin değerlendirmesi şöyle:

“Haftalar öncesi otelin önüne özel belediye araçları ile getirilip taşlar konuluyor, haftalar öncesi bütün Sivas halkına bu etkinliğe saldırması için ‘Müslümanlara Çağrı’ başlığı altında bildiriler çıkarılıp dağıtılıyor. Sivas dışından özel olarak insanlar Sivas’a getiriliyor. Devlete ait olan öğrenci yurtlarına yerleştiriliyorlar. Bütün bunların hepsi devlete bağlı güçlerin planlamasını yaptığı işler.”

Öker katliamdan sonra da devletin bizzat için içinde olduğunu belirtiyor: “katiller, elebaşları özel olarak Avrupa’ya götürüldü. Otobüs dolusu insanı Almanya’ya taşıdılar. Bu insanlar Almanya’da camilerin, dini kuruluşların yurtlarında kaldılar. Hatta bir kısmı camilerde imam yapıldı. Sivas Davası’nda katliamda elebaşı olarak aranan dokuz kişi devlet tarafından kaçırıldılar ve şu anda Almanya’da yaşıyorlar.”

Katilleri ödüllendirecekler ki yeni katliamlarda insan kullanabilsinler

Sivas katliamında rolü olan ya da Sivas Davası’nda katillerin avukatlığı yapan birçok ismin AKP iktidarı döneminde önemli roller üslenmesinin ne anlama geldiği sorumuzu işe Öker şöyle cevapladı:

“Siyasal İslamcılar bu katliamda taşeron olarak kullanıldılar. Çorum, Maraş, Malatya, ilk Sivas katliamında taşeron olarak sivil faşistler kullanıldı. Gazi Katliamı’nda doğrudan güvenlik güçleri onlarca insanı katletti. Sivas katliamında ise siyasal İslamcılara taşeron rolü verildi. Katliam sonrası da taşeron olarak yer alanların mükafatlandırılması gerekiyordu. Yoksa yeni katliamlarda bu tür insanları hangi motivasyonla devreye sokacaklar? Eli kana bulaşmış insanlar hak ettikleri cezayı alsalar yeni katliamlarda taşeron bulamazlar. Ödüllendirilecek ki bu insanlar, yeni katliamlarda insan kullanabilsinler. Bu nedenle Anayasa Mahkemesi’nde bugün o dönemin katillerini savunan şahıslar var. Bakan koltuğunda oturanlar var. Milletvekilleri zaten onlarca. ‘93’ten sonra da ülkeyi siyasal İslamcı faşist bir zihniyet yönetiyorsa işte o dönemdeki hizmetlerinden dolayıdır. Bu ülke bugün onun için onlar tarafından yönetiliyor. Şaşıracak bir durum yok ortada.”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑