fbpx

Türkiye

Published on Aralık 7th, 2018 | by Avrupa Forum 20

0

SKB: Leyla Güven’in yanındayız!

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) yaptığı yazılı açıklamayla, Türkiye’de cezaevinde açlık grevini sürdüren DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven ile dayanışma içinde olduğunu duyurdu.

AF (Paris)

Avrupa Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) tarafından yapılan açıklama şöyle:

ZULMÜ DİRENİŞLE SONA ERDİRECEĞİZ!
Leyla Güven’in yanındayız!
Hapishanede tutulan bir halk temsilcisi olarak Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi eylemi AKP-MHP faşizminin baskıcı ve zalim saldırılarına karşı direnişi büyütüyor. AKP faşizminin yasakçı, zorba siyasetini teşhir ederek, geniş kitleleri daha derinden etkileyerek faşizme karşı mücadeleye çekiyor.
Kürdistan ve Türkiye metropollerinden başlayan, Avrupa’ya yayılan kitlesel Açlık Grevleri, talepleri bakımından net olarak baskıcı faşist rejime ve kirli savaşa karşı tutum almasından besleniyor. Kuşkusuz böyle bir öncü çıkışta DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven’in hapishanede başlattığı süresiz açlık grevi eylemi belirleyici düzeyde rol oynadı. Leyla Güven, direnen kadınların iradesini temsilen önemli bir mücadele başlatmıştır. 24 Haziran seçimlerinde halkın yüksek oyuyla seçilmiş olmasına rağmen, hala zindanda tutuluyor olması, faşizmin direnen kadınlara yönelik saldırılarındaki pervasızlığa çok iyi bir örnektir.
Öncelikle faşizmin zindanlarında, halklarımıza ve kadınlara faşist tek adam rejimine karşı mücadelenin meşruluğunu kuşanarak direnen ve eyleme geçen, dönemin devrimci eylemsel çıkışına öncülük eden Leyla Güven’i ve başlattığı eylemi selamlıyor ve başarılar diliyoruz. Yarattığı etki kitlesel bir sahiplenme ile büyütülüyor. Her şeyden önce, halkın oyuyla seçilmiş olmasına rağmen, Leyla Güven’in zindanda tutuluyor olması, hukuksuzluk ve adaletsizliğe karşı mücadele görevini belirginleştiriyor.
Şimdi artık herkes Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi ile daha fazla dayanışma sorumluluğundadır! Leyla Güven faşizmin, erkek egemenliğinin zorba siyastine ve uygulamalarına karşı direnmektedir. Türkiye, Kürdistan ve Avrupa’da, yayılan açlık grevlerinin talepleri AKP -Saray diktatörlüğüne karşı isyanı ve mücadeleyi büyütürken, direnişin meşruluğunu ve kaçınılmazlığını bir kez daha gösteriyor.
Zulme ve zalime boyun eğmeyen kadınlar kazanacaktır!
AKP’nin kadını yok sayan tüm uygulamalarına karşı boyun eğmeyen kadınların direnişi göze alınan bedeller pahasınadır. İşte binlerce kadın faşizmin işkence ve zulmüne karşı, zindanlarda direnişi büyütüyor. Leyla Güven eylemi ile sadece kadınların değil, halklarımızında direniş ilhamını büyütmüştür. Dönemin öncü kitlesel, eylemsel çıkışına kadınlar olarak sahip çıkıyor, bu mücadeleyi Avrupa topraklarında da büyütme çağrısı yapıyoruz!
Leyla Güven yalnız değildir!
Jın, Jiyan Azadi!
AVRUPA
SOSYALİST KADINLAR BİRLİĞİ

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑