Ekoloji

Published on Ağustos 12th, 2019 | by Avrupa Forum 14

0

Sof Dağı’nda 4 taş ocağı daha açılacak

Antep’te kentin oksijen deposu olan Sof Dağı taş ve kum ocaklarının faaliyeti ile tükenme tehdidi altında. Bölgede faaliyet gösteren 5 taş ocağının yanı sıra ruhsatı alınan ancak henüz faaliyete geçmeyen 4 taş ocağının daha olduğu ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) 9 Ağustos tarihinde “Antep’in ciğeri Sof Dağı’nı kirlettiler!” haberiyle gündeme getirdiği çevre felaketinin 4 taş ocağının daha faaliyet geçmesiyle birlikte daha da büyüyeceği öngörülüyor. Boyno, Tellük, Alıcı, Durnalık, Araptar ve Fellioğlu mahallelerinde yaşayan yurttaşların yaşamını olumsuz etkileyen ocaklar bölgenin eşsiz doğasına her geçen gün biraz daha zarar veriyor. 


ÇED RAPORU OLMAYAN 4 FİRMAYA RUHSAT 

Taş ocağı açmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunan Tekpolat Hafriyat, Hasan Can Madencilik ve Levent Özdil’e ruhsat verilirken, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu da gerek görülmediği için istenmemiş. 

Aynı şekilde 2003 yılında taş ocağı için Antep Valiliğine başvuru yapan Antep İl Özel İdaresi’ne de ÇED raporu istenmeden ruhsat verilmiş.

Sof Dağı eteklerindeki Durnalık Mahallesi bölgesinde faaliyette olan taş ocağının sahibi Lotus Beton Madencilik firmasına da 2007 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED raporuna gerek görmeden ruhsat vermiş.

Kaynak : Artı Gerçek

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑