fbpx

Emek

Published on Mayıs 13th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Soma Bir kilo kömür 301 ömür – Hilmi Toy

Soma hem dündür hem bugündür. Madencinin günü değil sadece bugün, bu memlekette tüm işçilerin ve çalışanların acı günüdür. Çalışırken ölmek değil yaşamak isteyenlerin günü. Yaşamak için çalışırken bu kahrolası sömürü düzeninde patronların gönlü bayram etsin, cüzdanı para dolsun, kar üstüne kar etsin diye birer, beşer, onar yüzer yolunu ölüm bekleyenlerin günü. 

‘Fıtrat’ devri açtılar. ‘Fıtratında var’ dediler gözlerini kapadılar Madencinin ölümüne. Kömür karası yüzlerindeki işçilerin. Sermayenin ise yüz karası. Kömürden ömre, yer altından yer üstüne bir ekmektir hayat. Alın teridir şıp şıp damlayan hayatın anlam ve onuruna.

“Karadeniz derler bir kara derya Abanmış üstüne Kozlu’da çocuklarınKömür müdür yürek midir ocaklardaki ağıt mıdır figan mıdır bacalardakiZonguldak Zonguldak vurur yüreğimZonguldar dertlerim günde beş öğün” diyor Kozlu’da maden faciasını anlatırken Şair Hasan Hüseyin.

301 insan, 301 can, 301 Soma yerin yedi kat altından çıkan. Ölüm hep bize düştü, egemenlere ise Sermayenin fıtratı. İşçi de kömürün patronlarda yüzün karası var bu sistemde. 

Ne kaza görünmez olan, ne kader katlanması gereken, doğrudan doğruya bir işçi cinayetidir yaşanan. Tekmelendi üstelik yüreği yanan işçilerin sesi olanlar, coplandı. En sonunda göze sürme çeker gibi gözaltına alınıp tutuklananlar da ‘Korona Affı’ ile serbest bırakıldı. 6 yıl geçti üzerinden, acısı daha dün gibi derin yüreğimizde. Soma vicdan, Soma Yüreğimiz. 
Soma’nın ateşi, işçilerin ahı gün gelecek kapitalizmin bu vahşetini yakacak. İşçilerin dökülen kanı, yiten canı, yanan yüreği bu sistemi yargılayacak, üretenin yöneten adaleti hükmünü verecek. 

Soma, Ermenek, Şırnak ve daha öncesinden Zonguldak, Kozlu unutulmayacak. Baretin altındaki hesap sorulacak. Unutulmasın, her sabahın bir sahibi var, bu sabahın da asıl sahibi işçiler.

13.05.2020

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑