Yaşam

Published on Mayıs 21st, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Son yolculuğuna uğurlanan Aysel, mücadelede engel tanımadı

15 yıl önce, 16 yaşındayken kalbi duran 31 yaşındaki Aysel Tolu, zor koşullarda da olsa, mücadeleden kopmadı ve insan hakları uğruna etkinliklerde yerini aldı.

AF (Ulm)


           Bölgenin tanınan çevrelerinden Elbistanlı Tolu Ailesi kızları Aysel’i genç yaşta, daha 31 yaşında, geçtiğimiz pazar günü kaybetti. Gülbahar ve Tacim Tolu çiftinin kızları ve Sakine, Diren ile Pınar’ın kardeşleri Aysel, bugün yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle, Ulm Merkez Mezarlığında defnedildi.

            Yoğun yağan yağmura rağmen, çok sayıda kişinin Aysel’e veda etmek için geldiği törende, üyesi olduğu Ulm İşçi ve Gençlik Derneği (AJK) temsilcisi bir konuşma yaptı. Sinevizyon gösterisinden sonra, Alevi dedesi dini konuşma ve dualarını gerçekleştirdi.

Engeli, mücadeleye engel değildi

            15 yıl önce, 16 yaşındayken kalbi duran 31 yaşındaki Aysel Tolu, zor koşullarda da olsa, mücadeleden kopmadı ve insan hakları uğruna etkinliklerde yerini aldı. Durakta beklerken kalbi duran Aysel, tesadüfen orada bulunan bir doktor sayesinde hayata döndürülmüştü. Aysel geri kalan 16 yılını engelli bir durumda geçirmek zorunda kaldı.

Aysel, Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı Ulm İşçi ve Gençlik Derneği (AJK) üyesiydi. Engelli durumuna rağmen, gücü yettiği müddetce, etkinliklerde yerini aldı. Özellikle, kuzeni Meşale Tolu için sürekli eylemlere katıldı.

Son yolculuğunda Aysel’i AJK, AGİF ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB)’den çok sayıda yoldaşı yalnız bırakmadı. Alevi Kültür Merkezi, ATİF, DKTM, Partizan, ADHF ve SYKP gibi çok sayıda kurumdan da cenaze törenine katılım oldu.

Cenaze törenine katılanlar, daha sonra, Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde verilen yemeğe iştirak ettiler. Aile, yakınları ve yoldaşları taziyeleri burada da kabul ettiler.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑