fbpx

Genel

Published on Nisan 21st, 2019 | by Avrupa Forum 8

0

Sri Lanka’da üç kilise ve üç otelde patlama: 160 ölü, 400 yaralı

Sri Lanka’da Paskalya yortusu sırasında üç kilise ve üç otele düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 160’ya yükseldi. Saldırılarda 400’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Hristiyan alemi Paskalya yortusunu kutlarken, Güney Asya’da bulunan ada ülkesi Sri Lanka üç kilise ve üç otele düzenlenen saldırıların şokunu yaşıyor. Saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 160’ya yükseldiği bildirildi. Emniyet yetkilileri ölenler arasında en az 35 uyruklunun da bulunduğunu açıkladı. 400’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi. Saldırıları henüz üstlenen olmadı.

Bir emniyet sözcüsü sadece Başkent Kolombo’nun kuzeyinde bulunan Katuwapitiya’daki St. Sebastian kilisesindeki patlamada en az 50 kişinin öldüğünü söyledi.

Basında yer alan haberlere göre Batticaloa’daki bir kilisede de en az 25 kişi hayatını kaybetti. Kolombo’da Shangri-La Colombo, Kingsbury Hotel ve Cinnamon Grand Colombo otellerine düzenlenen saldırılarda ölen ve yaralananların tam sayısı ise henüz bilinmiyor.

Başbakan Ranil Wickremesinghe düzenlenen “korkakça saldırıları” kınadı ve bugün ulusal güvenlik konseyinin toplanacağını açıkladı.

Sri Lanka Ulusal Hristiyan Protestan Birliği’nin (NCEASL) verilerine göre, ülkede geçen yıl Hristiyanlara yönelik 86 ayırımcılık, tehdit ve şiddet vakası gerçekleşti. Birlik bu yıl ise bu tip 26 vakanın gerçekleştiğini açıkladı.

Sri Lanka’da 2012 yılında yapılan nüfus sayımına göre, 22 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık yüzde 70’i Budist, yüzde 12,6’si Hindu, yüzde 9,7’si Müslüman, Yüzde 7,6’sı ise Hristiyanlardan oluşuyor.

(dw / aa)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑