Almanya

Published on Mayıs 7th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Stuttgart’ta “Açlık Grevleri” konulu panel yapıldı

Almanya’nın Stuttgart kentinde AvEG-Kon tarafından yapılan 3 günlük açlık grevinin son gününde bir panel gerçekleştirildi. Panele HDP önceki dönem milletvekili ve şimdiki HDP Avrupa Sözcüsü Faysal Sarıyıldız ve AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selçuk konuşmacı olarak katıldı.

AF (Stuttgart)


Şimdiye kadar süresiz açlık grevleri (SAG) ve ölüm oruçlarında yaşamını yitirenler şahsında yapılan saygı duruşu ile başlayan panelin ilk konuşmasını HDP Avrupa Sözcüsü Faysal Sarıyıldız yaptı.

Büyük bir tarihi direnişin sürdüğünü belirten Sarıyıldız, faşizmin 7 Haziran 2015’de parlamentoda salt çoğunluğu kaybetttiğini ve bundan dolayı tekrar savaşı başlattığını, Kobanê’yi inşa çalışması için Suruç’ta toplanan sosyalist gençlerin katliama uğradıklarını ve ardından katliamlar serisinin geldiğini belirtti.

Sarıyıldız, faşizmin özyönetim direnişlerinde kentleri yerle bir ettiğini, insanların diri diri yakıldığını, dışarıda yan yana gelen iki kişiye bile saldırdığını, bütün bu saldırı dalgasını da sayın Öcalan üzerinde mutlak tecrit uygulayarak başladığını belirtti. Bütün bu saldırılara rağmen, Kürtlerin, sosyalistlerin direndiğini, ancak bu direnişlerin tecridi kırmaya yetmediği için Leyla Güven’in Öcalan üzerindeki tecridin son bulması için SAG direnişine başladığını, ardından 7 bin tutsağın ve dışarda birçok ülkede onlarca insanın katılımıyla sürdüğünü anlattı.

Türkiye’deki siyasal gelişmeleri anlatan Sarıyıldız, SAG direnişinin ve direnişini ölüm orucuna çeviren tutsakların eyleminin hem talebin karşılanması için bir kararlılık ve hem de dışarıda mücadeleyi büyütmeye çağrı olduğunu söyledi.

Selçuk: Taleplerin karşılanması için mücadelenin büyütülmesi gerekir

 Panelin diğer konuşmacısı AvEG-Kon Eş Başkanı Baki Selçuk ise, SAG direnişinde ve ölüm orucunda olan direnişçileri selamlayarak ve 5 Mayıs 1981’de ölüm orucunda yaşamını yitiren Bobz Sands’ı, 4 Mayıs Dersim soykırımında yaşamını yitirenleri ve 6 Mayıs’ta idam edilen Deniz, Yusuf ve Hüseyin’i anarak başladı.

Selçuk, bir mücadele aracı  olarak dünyada Türkiye ve Kürdistan’da açlık grevlerinin tarihçesini anlatarak başladığı konuşmasında, şu anda süren SAG ve ölüm orucunun kitleselliği ve yaygınlığıyla tarihte tek örnek olduğunu belirtti. 2015’den bu yana faşizmin Öcalan’a mutlak tecrit uygulamasının yanı sıra, tüm toplumu tecrit ederek teslim almaya çalıştığını, işçilerin, emekçilerin, akademisyenlerin, gazetecilerin, kadınların, gençliğin bu saldırıların hedefi olduğunu, Öcalan üzerindeki tecridin son bulması için Leyla Güven’in başlattığı SAG direnişinin bütün bu saldırıları püskürtmekte önemli rol oynayacağını vurguladı.

Tecridin bir işkence ve insanlık suçu olduğunu ve herkesin buna karşı gelmesi gerektiğini belirten Selçuk, sosyalistler olarak Öcalan üzerindeki tecridin son bulması talebini sahiplendiklerini, bu mücadeleyi kendi mücadeleleri olarak gördüklerini ve süreçle böyle ilişkilendiklerini söyledi.

Süren açlık grevlerinin ve ölüm orucunun sona ermesi için taleplerin karşılanması, bunu başarabilmek içinde herkesin kendisini özne olarak görmesi ve daha fazlasını yapması gerektiğini belirtti.

Selçuk, Avrupa’da ortak eylemliliklerin yanı sıra sosyalistler olarak daha fazlasını yapmaya çalıştıklarını, 1-5 Nisan’da Köln’de yaptıkları açlık grevini Özkan Özdemir’in SAG direnişine çevirdiğini, 3-5 Mayıs tarihlerinde Stuttgart, Zürich, Den Haag ve Paris’te açlık grevi örgütlediklerini, bu eylemin ardından direnişi yeni bir evreye taşımak için 6 Mayıs’ta Paris’te 2 kişinin 1 aylık dönüşümlü açlık grevine başlayacağını belirtti. Panel’de yapılan sunumların ardından katılımcılar da fikirlerini belirtti, mücadeleyi geliştirmek için öneriler sundu. Sorulan soruların panelistler tarafından cevaplandırılmasının ardından panel, Stuttgart’ta AvEG-Kon’un örgütlediği açlık grevine dair yapılacak basın açıklamasına katılım çağrısıyla sonlandı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑