Almanya

Published on Şubat 10th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Stuttgart’ta Devrimci Tutsaklarla Dayanışma etkinliği

Ludwigsburg Demokratik Kültür Derneği tarafından „Devrimci tutsaklar onurumuzdur“ şiarı ile devrimci tutsaklarla dayanışma etkinliği düzenlendi. ADHK’nın tarafından düzenlenen etkinlik, konuşmalar ve kültür programı ile şekillendi.

İsmail DOĞRUER (Stuttgart)


Açılış konuşması ile katılan konuklara hoşgeldiniz diyen etkinliğin sunumu ile görevlendirilen iki kadın aktif, etkinlige katılan konukları, devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren ölümsüzlerin anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet ettiler. Saygı duruşu sonrası güncel politik duruma ilişkin özet değerlendirmeler sunan konuşmacılar;

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da, siyasal sürecin geçmis zamanlarda ki baskıcı ve zulmedici pratiklerden katmer katmer ağır olanlarının yaşandığı en vahşi yöntemlerin dayatıldığı vurgulanırken bundan en fazla payını alanın yine ceza ve tutukevlerinin olduğunun altı çizildi. Işkence , tecrit ve yasaklamalar la sarmal infaz yakmaların sıksık kullanıldığı ceza ve tutukevlerinde hasta tutsakların son yıllarda yoğun olarak yaşamlarını yitirdikleri ortaya kondu. Dahası işkence ve baskılar nedeniyle yaşamlarını yitiren yada intihara sürüklenen onlarca devrimci-politik tutsağın en basit ihtiyaçlar ve tedavi koşulları açısından da yoksunluklarla karşıkarşıya olduklarına dikkat çekildi.

Tutsak Aileleri ve yakınlarının Yeni Demokrasi Aileleri Birliği adına konuşma yapan temsilci, yaşanan zulüm, baskı ve yasaklamalara değinirken geçmiş zamanlarla kıyaslama yaptı. Ve tutsakların toplumun en dinamik kesimleri olduğu gerçeğinden hareketle, egemenlerin, devrimci tutsakları sadece toplumdan yalıtmakla kalmadığı aynı zamanda onların düşünsel kapasitelerini daraltacak tedbirlere de başvurduklarına dikkat çekti. Bu nedenle tutsaklarla dayanışmayı salt maddi ihtiyaçları karşılama ve seslerini duyurma ile sınırlı ele almanın eksik kalacağını bunun yanısıra kültürel ve düşünsel potansiyellerini artıracak tarzda yaratıcı iletişim biçimleri ile beslemek gerektiğinide vurguladı. Son süreç te Grup Yorum ve Tutsak Avukatların açlık grevleri ve ölüm orucu eylemlerini sahiplenmek ve taleplerin karşılanması noktasında omuz vermenin önemini ifade etti. ADHK Konseyi adına yapılan konuşmada da tutsaklarla dayanışmanın önemine vurgu yaparken bu noktada ki duyarlılıkların en geniş kesimlere taşırmanın, tutsakların yaşama hakları ve sağlıklarıyla ilgili her türlü ihtiyaçların karşılanmasında belirleyici önemde olduğunun altını çizdi.

Etkinliğe katılan kitleye AGİF ve TOHUM KM nin selamlama mesajları okundu ve alkışlarla karşılandı. Ludwigsburg DKD’den bir aktifin YEL DAĞI direnişi ve ölümsüzleri için okuduğu destansı şiir duygusal etki yarattı.

Etkinligin kültür kisminda DKD’nin korosunun seslendirdigi marslar ve sonrasinda sirayla, Gökhan Büyüktas seslendirdigi Zazaca ve Türkce klam ve türkülerle begeni kazanirken; Veysel Aydin ve Onur Olgun`un seslendirdigi birbirinden anlamli marslara kitleninde eslik ettigi görüldü.

Arena Kültürevinde 3 saate varan etkinlik kapanis konusmasi ve gelecek dönemin  etkinlik duyurulari ile son buldu.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑