fbpx

Almanya

Published on Mayıs 13th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Stuttgart’ta Kaypakkaya coşkusu

İbrahim Kaypakya, katledilişinin 46. yılında Stuttgart’ta gerçekleştirilen büyük bir etkinlikle anıldı.

YeniDemokrasi.net (Stuttgart)

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, katledilişinin 46. yılında Partizan tarafından düzenlenen bir etkinlikle Almanya’nın Stuttgart şehrinde anıldı. Gece etkinliğine rengini veren ise Proletarya Partisi’nin gerçekleştirmiş olduğu 1. Kongre oldu.

Partizan’ın “Doğumunun 70. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın Çizdiği Kızıl Güzergahla İleri” sloganıyla Avrupa’da başlatmış olduğu kampanya çerçevesinde birçok etkinlik ve faaliyet gerçekleştirilmişti. Kampanyanın finali ise 11 Mayıs Cumartesi günü Stuttgart’ta yapılan gece etkinliği oldu.

Geceye kitlesel bir katılımın yanı sıra Türkiye ve T. Kürdistanlı devrimci-demokrat kurumlar ile uluslararası Marksist-Leninist-Maoist delegasyon ve Alman devrimci örgütlerin temsilcileri katıldı.

“BİZ BİZ İŞÇİNİN KÖYLÜNÜN YİĞİT SESİYİZ, NAMLUYA SÜRÜLMÜŞ HALK MERMİSİYİZ”

Gece etkinliği saat 15:30’da açılış konuşmasıyla başlatıldı. Yoğun ilgiyle dinlenen ve TKP/ML’nin 1. Kongre’sinin selamlandığı açılış konuşmasının ardından tüm TKP/ML şehitleriyle birlikte devrim, sosyalizm ve yüce komünizm davasında ölümsüzleşenler için saygı duruşuna geçildi. Bu bölümde kitle tarafından “İbrahim’den Mehmet’e Şan Olsun 1. Kongremize” sloganı gür bir şekilde haykırıldı. Saygı duruşunun ardından Partizan Müzik Topluluğu tarafından TKP/ML marşı okundu. Kitlenin ayakta eşlik ettiği marş salonda büyük coşku yarattı ve “Yaşasın Partimiz TKP/ML” sloganı salonda yankılandı.

Ardından başta 31 Mart Yerel Seçimleri olmak üzere sürece dair değerlendirmelerin yapıldığı konuşmanın ardından TİKKO marşı aynı coşkuyla Partizan Müzik Topluluğu ve kitle tarafından söylendi. “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarıyla sonlandırılan marşın ardından Partizan Müzik Topluluğusahne aldı. Partizan geleneğinin marşlarını, türkülerini, ağıtlarını söyleyen Partizan Müzik Topluluğu, kitle tarafından yoğun ilgi ve katılımla dinlendi. Söylenen marşlar ve türkülerin ardından sık sık sloganların atıldığı gecenin bu açılış bölümünde yoğun bir coşku oluştu.

“ÖNCE ÇOCUKLARIMIZI SAVUNUYORDUK, ŞİMDİ ONLARIN DÜŞÜNCELERİNİ”

Gecenin ilerleyen dakikalarındaPartizan Şehit ve Tutsak Aileleritemsilcisi sahneye geldiğinde yoğun duygusal ve coşkulu anlar yaşandı. Birçokşehit ailesiyle birlikte sahneye çıkan PŞTA temsilcisi, devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısı önünde bir kez daha saygıyla eğildiğini belirterek, esas olarak kavga kaçkınlığının, reformizm ve sağ tasfiyeciliğin cirit attığı bir süreçte komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın çizdiği kızıl güzergahta ilerleyenlerin yılmadan, cüretle adımlarını hızlandıracağını; hiçbir şeyin onları bu mücadeleden geri döndüremeyeceğini belirtti. PŞTA temsilcisinin konuşması sonrasında sahnedeki şehit aileleri ve bir bütün olarak salon “Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak”, “Gerillalar Ölmez Yaşasın Halk Savaşı” sloganlarını haykırdı.

“İBRAHİM’DEN MEHMET’E ŞAN OLSUN 1. KONGREMİZE”

GecedeTKP/ML Merkez Komitesi’nden gelen mesaj kitleye okunduğunda, coşku doruğa çıktı. Mesajda, TKP/ML’nin 1. Parti Kongresi’ni başarıyla gerçekleştirdiği ve Kaypakkaya’nın ışıklı yolundan yürüneceği vurgulanırken; son bölümde şu cümlelere yer verildi:“Yoldaşlar, dostlar

Mücadelemizin parıldayan siperleri, partimizin ileri mevzisi, kavgamızın kaçınılmaz durağı, ödenen bedellerin daha güçlü direniş gerekçesi zindanlardan, TKP/ML tutsakları yoldaşlarımızdan anma etkinliğimize selam getirdik.

Direnişin olduğu her yerde, her sokakta, her fabrikada, her meydanda, her mahallede dur durak bilmeden devrimin gelişmesi, savaşın gelişmesi için yoğunlaşan; partimizin adını barikatlarda, duvarlarda nakşeden tüm şehir faaliyetçilerimizden ve komitelerimizden selam getirdik.

Geleceğimizi umutla bağladığımız, partimizin okulu olma onur ve şerefini en ileri bilinçle taşıyan, fabrikada, tarlada, anfilerde, kampüslerde, sıralarda ve halk gençliğinin olduğu her yerde devrimci gençlik hareketi yaratma uğraşı içinde olan; barikatlarda sokaklarda silahla, taşla ve ille de molotofla “savaşarak, öğrenerek ilerleyen” TMLGB’den selam getirdik.

Kavgamızın kartalları, devrimimizin şah damarı, partimizin mücadelesinin en ileri mevzisi, faşizmin korkulu rüyası, halkımızın umudu, yıkan ve inşa eden gücümüz, tüm zorlukları kolaylaştıran, devrime olan gerekçemize kan ve can taşıyan gerilla güçlerimizin, Dersim Komutanlığımızın ve Dersim Parti komitemizin selamını getirdik. Dersim parti komitemiz gecemize şu kısa mesajı iletmiştir: “İnancımızın ve irademizin temel esin kaynağı olan Kaypakkaya yoldaş şahsında; başta, içten ve dıştan tüm saldırılara karşı parti bayrağını taşımaktan bir an olsun tereddüt etmeyen, son süreçte Dersim Dağlarında ölümsüzlüğe uğurladığımız 25 yoldaşımız olmak üzere, tüm ölümsüzleşenlerimizin izinden yürüyoruz. Bu yolu yürümekten bir an olsun tereddüt etmedik/etmeyeceğiz. Bu kararlılığımıza yeni bir soluk katan Partimizin yapmış olduğu 1. Kongresini zafere olan inancımızla selamlıyoruz.

Düşmanın tüm imha saldırılarına, partimizin birliğini ve çizgisini baltalamaya çalışan tasfiyeci anlayışlara karşı1. KONGRE ÇİZGİSİNDE; PROLETER DEVRİMCİLİĞİ KUŞANACAK, TASFİYECİLİĞE MEYDAN OKUYACAK ve GERİLLA SAVAŞINI YÜKSELTECEĞİZ!

Bu iddiamızı güçlü kılan Kaypakkaya yoldaşın çizdiği kızıl güzergahtır. Bu çizgiye olan bağlılığımızla bir kez daha etkinliği selamlarken, başta işçi sınıfı ve tüm emekçi halkımızı özgürlük mücadelesinin zaferi için gerilla savaşını büyütmeye çağırıyoruz. Bu çağrı komünist önderimizin çağrısıdır. Bu çağrı Ölümsüz yoldaşlarımızın çağrısıdır. Bu çağrının bugünkü karşılığı şimdi bir adım ileri çıkmaktır…”

Partimizin kurmayı, ilk kongremizin seçtiği ve bir sonraki kongreye kadar partimizin yegane temsilcisi, savaşın ve mücadelemizin iddiasının yöneticisi ve yönlendiricisi, Kaypakkaya’nın en iyi öğrencisi, Marksizm-Leninizm-Maoizm’in rehberliğinin şaşmaz savunucusu olma iddiası ve kararlılığındaki Parti Merkez Komitemiz gecemizi en devrimci, coşkun ve komünist duygularla selamlar.

Şan Olsun Önder İbrahim Kaypakkaya’ya! Şan Olsun İbrahim Kaypakkaya’nın 70. Doğum Yılına!

Şan Olsun 1. Kongremize! Şan Olsun Halk Savaşımıza!

Yaşasın Proleter Enternasyonalizmi! Şan Olsun Marksizm Leninizm Maoizm’e!

Şan Olsun Partimiz TKP/ML’ye, Halk Ordumuz TİKKO ve Gençlik Örgütümüz TMLGB’ye!

Kitlenin pür dikkat dinlediği bu bölümde, “Selam Olsun 1. Parti Kongremize, Yaşasın Partimiz TKP/ML” sloganları gür şekilde haykırıldı. TKP/ML MK mesajı ardından, partinin mücadele alanlarından görüntülerin yer aldığı sinevizyon ilgiyle izlendi.

“YAŞASIN MARKSİZM-LENİNİZM VE MAOİZM, YAŞASIN PROLETARYA ENTERNASYONALİZMİ!”

İbrahim Kaypakkaya’nın doğumunun 70. yılı ve katledilişinin 46. yılı vesilesiyle uluslararası Marksist-Leninist-Maoist parti ve örgütlerden oluşan delegasyon, gecede selamlama konuşmaları gerçekleştirdiler. “Proleter Dünya Devrimi Mücadelesinin Türkiye’deki Komünist Önderi İbrahim Kaypakkaya Yoldaşın Doğumunun 70. Yılına Şan Olsun” başlıklı ortak deklarasyon kurum temsilcileri tarafından sunuldu. Deklarasyona imza koyan parti ve örgütler; TKP/ML,YKP(ml),Brezilya Komünist Partisi (Kızıl Fraksiyon),Kızıl Bayrak Kolektifi – Finlandiya,Maoist Komünist Parti – Fransa,Tjen Folket- Komünist Lig Norveç,Maoist Komünist Parti – İtalya,Maoist Komünist Parti Kuruluşu İçin Komiteler – Avusturya,Kızıl Bayrak Komitesi – Almanya,Şili Komünist Partisi Kızıl Fraksiyonu,Peru Halk Hareketi (Yeniden Örgütleme Komitesi)olarak açıklandı.

Sunumun ardından MLM’lerin uluslararası alanda mücadelelerinden görüntülerin yer aldığı, Kaypakkaya yoldaşı anan ve takipçilerinin mücadelesini selamlayan bir sinevizyon gösterimi de yapıldı.

Merkezi anma gecesine MLKP, MKP Avrupa Komitesi, TKİP Yurtdışı Örgütü, Stuttgart Demokratik Toplum Merkezi, SYKP Almanya Örgütlenmesi devrimci dayanışma mesajlarını ilettiler. Gecede KPD Aufbau (Almanya Komünist Partisi inşa Örgütü) ve MLPD (Almanya Marksist Leninist Partisi) dayanışma mesajı veren konuşmalar gerçekleştirdiler.

KÜLTÜREL BÖLÜM

Gecenin kültürel bölümünde Partizan Müzik Topluluğu dışında Hasan Ali, Mavi Yol Şiir Grubu, Agitprop grubu, Nihat Behram, Ozan Rençber, Muzaffer Oruçoğlu ve Pınar Aydınlar sahne aldı. Her bir sanatçı ve grubun ilgiyle izlendiği ve dinlendiği programda özellikleNihat Behram’ın komünist önder İbrahim Kaypakkaya ilgili anlattıkları ve okuduğu şiirler coşku yarattı. YineMuzaffer Oruçoğluyaptığı konuşmada devrim mücadelesinde ısrarın önemine vurgu yaparak “47 yıldır bu ısrarı sürdüren sizleri selamlıyorum” dedi. Gecede son olarak sahne alanPınar Aydınlar’ın söylediği türkülerle halaya duran kitle sloganlarla birlikte türkülere eşlik etti.

ARMENAK BELGESELİ

Ayrıca gecede son olarak 13 Mayıs 1980’de ölümsüzleşen Armenak Bakırcıyan (Orhan Bakır) anısına hazırlanan “Alnında Kılıç Yarası: ARMENAK” adlı hazırlanan belgeselin fragmanı gösterildi. Fragman kitle tarafından oldukça dikkatle izlenirken, gösterimin ardından “Orhan Yoldaş Ölümsüzdür”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganı haykırıldı.

Kitlesel katılımın ve coşkunun dorukta olduğu gece etkinliği, başladığı gibi sloganlarla coşkulu bir şekilde sonlandırıldı.

(YeniDemokrasi.net)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑