Halklar ve İnançlar

Published on Mayıs 19th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Stuttgart’ta “Pontus Soykırımının 100. Yılı” gösterisi

Pontus Katliamı, 100. yılında da Stutgart şehir merkezinde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir sessiz yürüyüş ve mitingle lanetlendi. Bir çok pankart gibi,  “Soykırım insanlık suçudur! İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz” yazılı SYKP imzalı pankart da büyük ilgi gördü. Mitingte milletvekili Cem Özdemir de bir konuşma yaptı.

(VİDEO ve FOTO GALERİLİ)


AF (Stuttgart)

Pontoslu Rum dernekleri Baden-Württemberg, yüzüncü yılında Pontos soykırımının tanınması talebiyle, dün, 18 Mayıs 2019’da Stuttgart’ta Sessiz bir yürüyüş ve miting düzenledi. Türkiyeli kurumlardan sadece Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)’nin aktif olarak katıldığı ve öncesinden de başlayan çağrılarla örgütlendiği gösteride, Türkiyeli sosyalist bir partinin yer alması, Pontuslu Rumlar tarafından “Gerçek dayanışma, soruna sahip çıkma” olarak yorumlandı.

Dün, Willhelmplatz meydanında saat 15 civarında başlayan yürüyüşe, yoğun yağmura rağmen yüzlerce insan katıldı. Yürüyüş boyunca sessiz yürüyen kitle kemençe eşliğinde zaman zaman Yunanca ağıtlar söyledi.

Yürüyüş boyunca taşınan Almanca ve Türkçe yazılan, ‘’19 Mayıs 1919 Pontus soykırımıdır. Kabul edilsin. Pontos’luların hakları iade edilsin’’, Mustafa Kemal’den Erdoğan’a soykırımlar sürüyor’’,  ‘’Pontos soykırımı ve Kemalizm’in bütün katlettiklerinin anma günü’’, Türkiye UNESCO’dan çık’’, Türkiye Pontos kimliği üzerindeki baskıya ve tahribata son vermelidir’’ yazılı pankartlar taşındı. Bunların yanısıra ‘’1914- 1923 yılları arasında Amasya, Samsun, Giresun’da 134.078, Niksar’da 27.216, Trabzon’da 38.434, Tokat’ta 64.582, Maçka’da 17.479, Şebinkarahisar’da 21.448 ve sürgün yollarda 50.000 kişi Mustafa Kemali’in emri ile merkez ordusu komutanı Nurettin Paşa ve çete reisi Topal Osman tarafından katledildi’’ yazılı büyük pankartlar da taşındı.

Miting alanı olan Schlossplatz meydanına yakın ‘Şehitler Anıtı’ alanına varıldığında, katledilenler adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından Baden Württemberg dernekleri adına 19 Mayıs 1919 ile başlayan Pontus Rumlarına Türk rejimi tarafından yapılan katlaim anlatıldı ‘’Türkiye eskide soykırım işlediği gibi, bugün de bu suça devam ediyor. Pontos Rumlarının soykırımı genç türkler tarafından 1913’te başlayıp, 1923 yılına kadar sürdü. 19 Mayıs 1919’ta Kemal Atatürk, Trabzon’a geldiğinde, çeteler de Yunanlıları baskı altına almaya başladılar. 29 Mayıs 1919 yılında Kemal Atatürk, çete Topal Osman’a Hristiyanları(Pontos Rumları, Ermeni, Asuri, Keldani…) katletmesi görevini verdi. Biz öç almak değil, haklarımızı istiyoruz. Türkiye’nin Yunan halkından özür dilemesi, gasp edilen mallarının geri vermesini talep ediyoruz. Eğer Türkiye işlediği suçlardan dolayı özür dilemez ve cezalandırılmazsa, o suçları işlemeye devam eder’’ dedi.

Cem Özdemir de geldi

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) bayrağı da etkinliğe renk katarken, Yeşil politikacı Federal Milletvekili Cem Özdemir’in konuşması da büyük ilgi gördü.

Tüm katliamları, soykırımları lanetlediğini belirten Cem Özdemir “Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm soykırımlar lanetlenmelidir” derken, Almanya’daki ırkçılığa da dikkat çekti. Konuşması sık sık alkışlanan Özdemir’e Baden-Württemberg Pontus/Rum Dernekleri adına, soruna duyarlılığından dolayı teşekkür plaketi verildi. Yürüyüş ve mitingte, çok sayıda çevre dernekleri yönetici ve üyeleri yer alırken, Yunanistan Stuttgart konsoloslu de katıldı.

SYKP: Hala gençlik bayramı olarak kutlanıyor!

SYKP’nin Almanca bildirisi miting alanında ve yürüyüş güzargahında dağıtıldı. Bildiride kısaca şunlar yer aldı: 19 Mayıs’ın Türkiye’de hala gençlik bayramı olarak kutlandığına dikkat çekilerek, “ne yazık ki Türk devleti halkların katliamları üzerine kurulmuştur. Türk/ İslam sentezinden dolayı Ezidi, Süryani, Ermeni, Pontos (Karadeniz) Rumlarının katledilme geleneği bugün Kürtlerin katledilmesiyle devam ediyor. Türk devleti kuruluşundan beri İttihat Terakki sistemiyle yönetiliyor. Yüz yıldan beri yaptığı soykırımlarla yüzleşmeyen bu tekçi zihniyet AKP ile bütün Ortadoğu’da bir kabusa dönüştü. Tekçi ırkçı ve İslamist zihniyet Erdoğan ile güçlenerek, katliamlar yapmaya devam ediyor. Sevgili Pontoslu halk, biz sosyalist Türk ve Kürtler sizin acınızı paylaşıyor, hissediyoruz. Yüz yıl önce sizin atalarınızı katleden zihniyet, Ermeni Paramaz, Komünist partisi kurucusu Mustafa Suphi, Kürt halkı öncülerinden Alişer, Zarife, Seyid Rıza, Şeyh Said’i de katletti. Bugün biz halkların ortak mücadelesi ile, Erdoğan’ın Kürt halkına uyguladığı inkar ve savaşa karşı kazanabiliriz. Bu faşist ve ırkçı düşünce ancak biz halkların enternasyonalist mücadelesi ile yenilebilir.  Biz, SYKP olarak, Pontos halkına ve diğer halklara uygulanan katliamların resmi olarak tanınmasını ve özür dilenmesini istiyoruz. Bütün gizli arşivler açılmalı; katliamları işleyenlerin gerçeklerle yüzleşmesi şarttır.”

Bildiride olduğu gibi; kendileriyle görüşme yapan Yunan basına da bu görüşleri aktaran SYKP’liler, “Yaşasın bütün dünya halklarının eşitliği ve kardeşliği. Irkçılığa ve faşizme son!” vurgusunun yanısıra, soykırımlarının insanlık suçu olduğunu ve insanlık suçlarda zaman aşımının olmadığının altını çizdiler. SYKP’liler, soykırımların parti programlarında da önemli yer tuttuğunu, her yıl olduğu gibi, bu yıl da burada bulunduklarını ve önümüzdeki yıllarda da sadace bu etkinliklere katılmakla kalmayıp, sadece yıldönümlerinde değil, konu üzerinde yoğun olarak sürekli çalıştıklarını, çeşitli faaliyet yürüttüklerini aktardılar.

Mitingin son bölümünde Şehitler Anıtına, Pontos Rumları soykırımı adına Çelenkler bırakıldıktan sonra, ellerinde karanfiller olan halk da karanfilleri çelenklerin önüne bıraktı. Çelenk bırakma anında Yunanca söylenen ağıtlarla mitinge son verildi.

353 bin insan katledildi

            1913’te başlayan Rum katliamları, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’a gelmesiyle, devam eden büyük soykırımın son etabı gerçekleştirildi. 1923’e kadar devam eden süreçte 353 bin insan katledilerek, Karadeniz kana bulandı. Pontus soykırımı, her yıl 19 Mayıs’ta tüm dünyada anılıyor, çeşitli etkinliklerle lanetleniyor.

           Dünkü Stuttgart eyleminin yanı sıra, bugün, 19 Mayıs’ta Zürih ve Frankfurt’ta da gösteriler düzenleniyor. Yine Almanya ve Avrupa’nın bir çok yerinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Pontus soykırımı lanetlendi

Stuttgart’ta “Pontus Soykırımının 100. Yılı” gösterisi19 Mayıs 1919 Pontos Katliamı, 100. yılında da Stutgart şehir merkezinde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen bir sessiz yürüyüş ve mitingle lanetlendi. Bir çok pankart gibi, “Soykırım insanlık suçudur! İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz” yazılı SYKP imzalı pankart da büyük ilgi gördü. Haberin linki için tıklayın:http://avrupaforum1.org/stuttgartta-pontus-soykiriminin-100-yili-gosterisi/18.05.2019

Gepostet von Avrupa Forum am Sonntag, 19. Mai 2019
Kemençeler eşlinde sessiz yürüyüş…Pontus gösterisinde Özdemir'in konuşması

Pontus gösterisinde Özdemir'in konuşmasıStuttgart'ta gerçekleştirilen ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi SYKP'nin de aktif yer aldığı, 100. yılında Pontus soykırımını protesto gösterisinde Yeşil politikacı Federal Almanya Milletveklili Cem Özdemir konuşması (Almanca)…18.05.2019

Gepostet von Avrupa Forum am Sonntag, 19. Mai 2019

100. yılında Pontus soykırımını protesto gösterisinde Yeşil politikacı Federal Almanya Milletveklili Cem Özdemir’in konuşması (Almanca)…

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑