fbpx

Almanya

Published on Temmuz 22nd, 2016 | by Avrupa Forum 20

0

Stuttgart’ta Rojava kutlandı, Suruç anıldı

Stuttgart’ta düzenlenen yürüyüş ve mitingle Rojava Devriminin 4. yıldönümü kutlanırken, Suruç’ta hayatını kaybedenler 1. yıldönümünde anıldı.

 AF / Stuttgart

Stuttgart’ta düzenlenen yürüyüş ve mitingle Rojava Devriminin 4. yıldönümü kutlandı, 1. yıldönümünde Suruç’ta hayatını kaybedenler anıldı. Lautenschlager caddesinde başlayan miting, Rojava devriminde ölenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Miting ve ardından yapılan yürüyüşte, Civanen Rojava Stuttgart imzalı Almanca pankart, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) imzalı ve üzerinde Suruç’ta hayatını kaybedenlerin resmi bulunan Almanca pankart, Suruç şehitlerinin posterleri, PYD, MLTP, Partizan, Alınteri bayrakları taşındı.

PYD adına Kürtçe yapılan konuşmada Rojava’da hayatını kaybedenler anıldı. Konuşmacı bir insanlık devrimi, bir kadın devrimi olan Rojava devriminin önemini anlattı, Ortadoğu ve Kürdistan’da yarattığı etkinin altını çizdi. Konuşma sloganlarla sonlandı.

Ardından Halkların Demokratik Kongresi- Avrupa (HDK-A) Stuttgart Meclisi adına gazeteci Necati Abay bir konuşma yaptı. Abay konuşmasında, “Alkışlarımızla Rojava halklarına Stuttgart’tan sevgi ve selamlarımızı gönderelim” çağrısını yaptı, kitle yoğun alkışlarla Rojava halklarına sevgilerini gönderdi.

Necati Abay konuşmasının devamında, 15 Temmuz Askeri Darbe girişimi konusunda da “Bizler devrimciler, sosyalistler olarak, HDK-A Stuttgart Meclisi olarak sömürgeci faşist rejimin AKP eliyle yaptığı sivil darbeye de, Askeri darbeye de karşıyız, halklarımızı kurtuluşu, özgürlük ve demokrasi güçlerinin 3. yolu” olduğunu belirtti.

 

Miting ve yürüyüş

Miting ve yürüyüşte, Rojava devrimine, Kobanê direnişine güç katmak için Türkiye’nin dört bir tarafından toplanarak Suruç’a gelen ve 20 Temmuz’da bombalı saldırıyla katledilen 33 genç devrimci, 1. yıldönümünde anıldı.

Suruç’ta hayatını kaybedenlerin Türkçe ve Almanca mektubu bir kadın ve bir erkek devrimci tarafından Türkçe ve Almanca olarak paragraf paragraf okundu ve kitlenin yoğun alkışıyla, sloganlarla karşılandı.

Miting, yapılan yürüyüşün ardından sloganlarla sonlandı…

suruc-s02 suruc-s03 suruc-s04 suruc-s05 suruc-s06

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑