Genel

Published on Temmuz 10th, 2016 | by Avrupa Forum 3

0

“Suça Ortak Olma” kampanyası Cenevre’de

Halkların Demokratik Kongresi Avrupa (HDK-A) örgütlenmesinin geçtiğimiz günlerde Berlin’de yaptığı basın toplantısıyla start verdiği “Suça Ortak Olma” kampanyasının ilk etkinliği Cenevre’de gerçekleşti.

8-10 Temmuz 2016 arası Cenevre’de Parti du Travail’in (İsviçre Emek Partisi) her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve çeşitli halkların ilerici, demokratik gruplarının katıldığı “Sınır tanımayan halklar” festivali gerçekleşti. Festival’in bu yılki onur konuğu olan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi İsviçre örgütü de açtığı stant ve yaptığı etkinliklerle festivalde yerini aldı.


tuncay Yilmaz

Tuncay Yılmaz -SYKP

Festival programı kapsamında SYKP’den Tuncay Yılmaz “Ortadoğu’ya emperyalist müdahaleler ve Türkiye’deki gelişmeler” başlığıyla bir konferans verdi. Konferans konuşmasının bir bölümünü de HDK-A’nın Avrupa’da başlattığı “Suça Ortak Olma” kampanyasına ayıran Yılmaz, tüm demokratik kurum ve kişilere hükümetlerine Erdoğan Türkiye’siyle baskı yapmaları için çağrıda bulundu.

 

Ali SarıkayaSYKP standının bir bölümünü HDK-A’ya ayırarak “Suça Ortak Olma” bildirisini dağıtarak imza toplama çalışması yaptı. SYKP Cenevre temsilcisi Ali Sarıkaya “Yargılanacaksın Erdoğan” kampanyasının bir tür devamı olarak gördükleri kampanyayı tüm güçleriyle sahipleneceklerini belirterek, bildiriler, imza toplama etkinlikleri, paneller ve söyleşilerle kampanyanın tüm Avrupa’da duyurulması gerektiğini belirti. Sadece basın toplantılarının yeterli olmayacağını vurgulayan Sarıkaya mutlaka yüzyüze çalışmaların yapılması gerektiğini ve Türkiye’de yaşananların Avrupa kamuoyuna aktarılmasının zorunluluğuna dikkat çekti.

alexander ellini

Alexander Ellini – Parti du Travail – Geneve

Parti de Travail Cenevre Genel Başkanı Alexender Enilini de Türkiye’deki antidemokratik gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, İsviçre devletinin bu suçlara ortak olmaması için gereken tepkileri vereceklerini belirterek HDK-A’nın bu konuda yapacağı etkinlikleri desteklediklerini vurguladı.

Çeşitli halkların kültürel etkinlikleri, standları, konuşmaları ve sohbetleriyle devam eden Festival boyunca HDK-A “Suça Ortak Olma” standı açık kaldı ve SYKP’nin 6 dilde hazırladığı “Yargılancaksın Erdoğan” pankartı sahnenin arkasında yerini aldı.

 

#SucaOrtakOlma

Cenevre AF

pankart1 stant1 stant2 stant3 tuncay Yilmaz finRGB

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑