fbpx

Afrika

Published on Mayıs 10th, 2019 | by Avrupa Forum 2

0

Sudan : muhalefet yüzde 40 kadın kotasını şart koşuyor

Sudan’da kadınlar öncülüğünde aylarca süren protesto eylemlerinin ardından hükümetin düşmesiyle beraber oluşturulması gündemde olan yeni hükümet sistemine ilişkin Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefetin çatı örgütü Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri(ÖDBG) arasındaki anlaşmazlıklar devam ediyor. Ordu ile muhalifler arasındaki görüşmeler tıkanmış durumda.Konsey, ülkede yeni yasaların şeriata dayanması gerektiğini ileri sürerken muhalefetise yüzde 40 kadın kotası konusunda kararlı.

Erken seçim gündemde


Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Korgeneral Şemseddin Kebbaşi, basına yaptığı açıklamada, öneriler üzerinde genel anlaşma olduğunu, ancak bildirgenin ‘yasaların kaynağını belirtmekten imtina ettiğini, bu kaynağın İslami şeriat kuralları olması gerektiğini’ savundu. Kebbaşi, “Şeriatın yanı sıra yerel örf ve adetlerin Sudan Cumhuriyeti’nde yasaların kaynağını oluşturması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.Konsey, Bildirge Güçleri ile müzakerelerin çıkmaza girmesi durumunda altı ay içerisinde erken seçimlerin yapılacağını bildirdi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi

Ülkedeki muhalefetin çatı oluşumu Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, dün akşam geçiş süreciyle ilgili geçen hafta sundukları anayasal belgeye Askeri Geçiş Konseyi’nden ret yanıtı aldıklarını açıklamıştı. Belgeye göre, Başkanlık Konseyi, devletin başı ve egemenliğin sembolü olacak. Silahlı kuvvetler komutanının da yer alacağı konseyin yargı üyelerini, büyükelçileri ve valileri atama yetkisi olacak. Parlamento, kadın temsili yüzde 40’ın altında olmayacak şekilde, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi’ne imza atan güçler tarafından belirlenecek 120 ila 150 üyeden oluşacak.


Kadının yeri devrimdir

Darbeyle geldiği iktidardan 30 yıldır gitmeyen Devlet Başkanı Ömer Beşir halkın aylar süren protestoları sonucunda devrilmişti. Protestoların en önünde kadınlar vardı. Sudanlı kadınların “Kadının yeri evidir” deyimi yerine “Kadının yeri devrimdir” sloganları tüm dünyada konuşulmuştu. Bu nedenle Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin de içerisinde kadınlar oldukça aktif. Oluşturulan anayasa önerisinde bu nedenle yüzde 40 kadın kotası şartı en önemli yeri oluşturuyor.

Kaynak : Yeni Yaşam


Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑