Afrika

Published on Haziran 4th, 2019 | by Avrupa Forum 14

0

Sudan’da askeri cunta muhalefet ile yapılan anlaşmaları feshetti

Hartum’da dün güvenlik güçlerince göstericilere ateş açılmış ve en az 35 kişi hayatını kaybetmişti. Ardından, Askeri Geçiş Konseyi Muhalefetle yapılan tüm anlaşmalari iptal etti. En geç dokuz ay içerisinde erken seçime gidilecekmiş.

Sudan’da iktidarda olan Askeri Geçiş Konseyi’nin Başkanı Orgeneral Abdülfettah El Burhan, ülkede eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in devrilmesinde büyük rol oynayan, protesto hareketi “Özgürlük ve Değişim” ile varılan tüm anlaşmaların iptal edildiğini duyurdu. El Burhan ayrıca seçimlerin önümüzdeki dokuz ay içinde, bölgesel ve uluslararası gözlemcilerin nezareti altında yapılacağını duyurdu. Sudan’ın başkenti Hartum’da dün kent merkezinde aylardan bu yana devam eden oturma eylemi, askerlerin sert müdahelesi ile dağıtılmış, olaylarda Sudan Doktorlar Komitesi’nin verdiği bilgiye göre en az 35 kişi hayatını kaybetmişti. Komite sosyal medya hesabı Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, yaralı yüzlerce kişinin durumunun da ağır olduğunu söyledi.


BMGK toplanıyor

Askeri konseyin protesto eylemcilerine yönelik sert müdahelesine uluslararası toplumdan da yoğun tepki geldi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutierres güvenlik güçlerinin uyguladığı müdahaleyi sert bir dille eleştirirken, ölüm vakalarının tarafsız kişi ya da kurumlarca araştırılmasını talep etti. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de askerlerin protestoculara yönelik tavrını “vahşi” diye nitelendirerek, ülkede yönetimin sivillere devredilmesi çağrısında bulundu. Almanya ve İngiltere’nin çağrısıyla toplanacak olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün kapalı kapılar ardında Sudan’daki gelişmeleri görüşecek.

Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri

Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alan 41 milyon nüfusa sahip Sudan, dünyanın en yoksul 25 ülkesi arasında yer alıyor. Ülkeyi 30 yıl boyunca yöneten devlet başkanı El Beşir’in iktidardan devrilmesinin ardından muhalefet ve askeri cunta, ortak bir geçici hükümet kurabilmek için görüşmelerde bulunmuş ancak bu müzakerelerden bir sonuç alınamamıştı.

Kaynak : Deutsche Welle Türkçe

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑