fbpx

Yazarlar

Published on Şubat 25th, 2020 | by Avrupa Forum 20

0

Sultan’ca günlere düşen erkenci bir veda – Hilmi Toy

25 Şubat 2016, Sultan’ca günlere bir veda düştü. Ölüm de yaşamdan yana dercesine hem de. “4 yıl oldu” diyoruz şimdi geriye dönüp baktığımızda. 4 yıl önce Sultan Seçik erkenci bir vedayla ayrıldı aramızdan. 

4 yıl önce ardı sıra yazmıştım bu satırları. Bir iki küçük anekdot düşerek Anısına saygıyla paylaşmak istedim bugün. 

Sevgili Sultan, 

Dün duyup öğrendik o dönüşü olmayan gidişin olan hastaneye yattığını. Kaygılar aldı bizi. Sesimi, sesimizi duyamayacağın ihtimali bile gelmesin istedik aklımıza. Bunun için:

“Hadi be arkadaşım, hayde be, d’raben bremin, yaşam yolunda ömrü uzun eyle, düşü gerçek. Gönülleri şen et, yüreklerimizi sevinçli. 

“Yaşamak direnmektir yangın yüreklim, bak yiğitlik sevdaya bir adımlık yol.” Sen ki, yaşamaktan hiç korkmayansın.

Özletme kendini hastane Koridorlarında. Bekliyoruz” diye yazmıştım.

Bekleyiş kısa sürdü be arkadaşım. Bekleyiş gelmeyişe erişti. Sen duymaz oldun, sen gelmez oldun.

Kime ne diyeyim? Söz üstüne söz mü kaldı söyleyecek? 

Gitti işte. “Gitti gidesi olan” diyemiyorum.  Denemez de. Asi kadını bu memleketin. İstanbul’un asi bir kadını daha gitti. Fırtınalı bir hayattan geriye kaldı öyküsü. Güle güle asi yürekli. Işıklı yolculukta yıldızlar yoldaşın olsun. Işıkça selam götür Işık’a ve Ötekilerine. Acımız öfke kasırgası içimizde.

Benim ki, tanımak kavlindeydi denebilir, ya da tanış olmak denebilir. Görmüş, görüşmüş olduk. Bir süre “yasal kaygı” ve sağlık nedenleriyle İsviçre’de kalmış, “yasal kaygı” gidip, sağlığına dair olumlu sonuçlar alınca geri dönmüştü İstanbul’a. Onu İstanbul’suz düşünmek zor diyor benden daha iyi tanıyanlar. Dönüşün ikinci günü Taksim’de İstiklal caddesinde yürürken karşılaştık. Bir grup kadın arkadaşıyla ayağının tozuyla Taksim’de almış soluğu. Sarılıp kucaklaştık. Ayak üstü hoşbeş ederken anılara dokunarak, “eski” ama eskimeyen dostluklarıyla vefalı dostların vefasını yad etti.

Sağlıkçıydı meslek olarak, dönüş sonrası yine hastanede çalışıyordu. Bir sağlık sorunum vardı, “ne yapabiliriz?” dedim. Baştan aşağı tam bir muayene olabileceğim bir çözümle tanıdığı doktora yönlendirdi. Epey uzaktı kaldığım yer ile gideceğim doktor. Doktora yakın kalacak bir yer de ayarlayabileceği nezaketinde de bulundu. Sabah gittim doktara, kendimi tanıttım, “Su…” demeye kalmadan “arkadaşınız aradı” dedi gülümseyerek, tokalaştık Sultan sıcaklığında. Gerekli sağlık kontrolleri bitti, testler yapıldı, ne gerekiyorsa yapıldı, tam vedalaşıp çıkarken Sultan aradı. Arada doktorla da görüşmüş. İşte böyle biriydi Sultan. Hasta halinde bile yoldaş bildiklerinin sağlığı için hassas biriydi. İlgiliydi hep. Aranmayı beklemeden arayandı. “İstanbul’u oldun” dediklerinde Gebze, Darıca, Çayırova, Tuzla’da epey izleri vardı. Silinesi izler olduğu gibi, silinmesi zor izleri de vardı, adı geçtiğinde hep anlatırdı insanlar. Bu halk sever kendini seveni, Emek vereni unutmaz. 

Herkes başka başka tanımış, tanışmış olabilir. Benimki de böyleydi işte. Bana bunları hissettirendi. Sevgili kızının babası, değerli bir dost Günay ile de tanıştım sonra. Kısa bir dönem işçi sınıfı içinde çalışmanın, mücadelenin sorunları eksenli “HDP Merkezi İşçi Komisyonu”nda birlikte çalıştık. Sınıf perspektifine sahip, engin gönüllü, kolektif çalışma isteği ve şevki veren bir yoldaş Günay. Her buluşup görüştüğümüzde Günay’a, Sultan’ı sormak, Sultan’la Sultan’sız yaşamın rengini sormaya çok yeltendim. Dilimin ucuna geldi sözler ama bir türlü dilim varmadı. 

Güle güle dostum. Yol yoldaşlığınla özleyeceğiz her şeye karşın. “Beni yoldaşlarım uğurlasın. …” demiştin, sözünü tuttu her zaman yanında olan yoldaşların. Unutmayacağız. Hep bizimle olacaksın. Bir yoldaş yazmış senin için. “Biz esaslı bir yoldaşı, düşman esaslı bir hasmını kaybetti” demiş. “aşkın ve kavganın kadını” diyorlar senin için aynı zamanda. Asi kentin asi insanı olmak özündendir. Kavgan devam ediyor, edecek. Yeryüzünü aşkın yüzü kılınacaya dek.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑