Halklar ve İnançlar

Published on Ekim 4th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Sümela Manastırı’nın ziyarete açılması için imza kampanyası

Yaklaşık 3 yıldır ziyaretçilere kapalı olan Sümela Manastırı’nın yeniden ziyarete açılması için change.org sitesinde imza kampanyası başlatıldı.

Trabzon’da bulunan dünyaca ünlü Sümela Manastırı, Eylül 2015’den bu yana restore edileceği gerekçesi ile kapalı tutulmakta. Restorasyonun başlamasının üzerinden 3 yıl geçmesine karşın Manastır henüz ziyaretçilere kapılarını açmadı.


Manastırın geleceği belirsizliğini korurken Kültür ve Turizm Bakanlığı da konuya dair açıklama yapmıyor.

Devrimci Karadeniz yazarı gazeteci-aktivist Türkan Balaban tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne hitaben change.org sitesi üzerinden bir imza kampanyası başlatıldı.

“Sümela için sende imza ver” başlıklı kampanyanın imza metni şöyle:

“Türkiye’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekânlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Trabzon’un Maçka ilçesinde Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı ne zaman ziyaretçilere açılacak?

Halk arasında “Meryem Ana Manastırı” olarak da bilinen Sümela Manastırı’nda 2016 yılından beri restorasyon yani yenileme çalışmaları yürütülüyor.

Üç yıllık bu restorasyon çalışmalarının ne şekilde yürütüldüğüne dair yetkililerin geniş açıklaması bulunmadığı gibi, basında herhangi bir görüntü ya da fotoğraf da yer almıyor.

Maalesef ulusal basında yer alan “Sümela Manastırı’nda define söylentisi” gibi haberler de kamuoyunu olumsuz etkiliyor.

Bu önemli tarihi mekanın restorasyon çalışmalarının hangi durumda olduğunu ve ne zaman ziyaretçilere açılacağını kamuoyuna görsel görüntülerle birlikte açıklamanızı bekliyoruz.

Saygılarımla”

İmza kampanyasına buradan destek olabilirsiniz

 

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑