Kürdistan

Published on Nisan 8th, 2019 | by Avrupa Forum 7

0

Suriye Demokratik Güçleri: Özerk olalım; Şam yönetsin

Suriye Demokratik Güçleri Komutanı, Suriye’nin kuzeyinin ve doğusunun merkezi hükümet tarafından özerk şekilde yönetilmesini istediklerini söyledi.

Kurdistan-24 haberine göre Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, terör örgütü IŞİD’e karşı zafer kazandıklarını açıkladığı konuşmasında Suriye hükümetine özerk yönetim çağrısında bulundu.

SDG Komutanı Mazlum Kobani, “Suriye merkezi hükümetinden Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrolü altındaki toprakları özerk bir şekilde yönetmesini istiyoruz” dedi.

Konuşmasında Türkiye’ye de seslenen Mazlum Kobani, “Türkiye’den Suriye’nin iç işlerine karışmamasını ve güçlerini Suriye’den çekmesini istiyoruz. Biz Suriye’nin kuzeyinde ve doğusundaki çeşitli azınlık kimliklerine sahip 5 milyon insan Suriye topraklarının 52 bin kilometrekaresinin kurtarılmasından dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Beş yıldır süren IŞİD’le mücadelede Suriye Demokratik Güçleri olarak 11 bin kayıp verdiklerini, 21 bin SDG militanının da yaralandığını belirten Kobani, IŞİD’le mücadeleye verdiği destekten dolayı Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyona da teşekkür ettiğini söyledi.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑