Suriye

Published on Ekim 9th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

Suriye’deki cihatçılarla ticaret anlaşması yapan 80 Türk iş adamı kim?

Heyet Tahrir Şam Lideri Ebu Muhammed el Golani, İdlib’de Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. Turkcell verici istasyonları, başka bir firma ise elektrik santrali kuracak.

Astana görüşmeleri çerçevesinde Türkiye’nin silahsızlandırması ve askersizleştirilmiş bölgeden çıkarması gereken El Nusra’nın devamı Heyet Tahrir Şam, İdlib’de faaliyet gösterecek 80 Türk iş adamına dokunulmazlık verdi.


Suriye merkezli StepNews’e göre örgüt lideri Ebu Muhammed el Golani, İdlib’de Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. Toplantıda İdlib’in geleceği ve güvenlik konuları ele alındı.

StepNews’e bilgi veren kaynaklar, davetin bizzat İdlib ve Halep’in kırsal kesimlerini elinde bulunduran Heyet Tahrir Şam (HTŞ) tarafından yapıldığını öne sürerken, toplantıya katılan Türk iş adamlarının listesiyle ilgili bir bilgi henüz paylaşılmadı.

Habere göre Golani, toplantıya katılan isimlere güvenlik konularında bilgi verdi ve ticaret yapacak bu kişilerin her türlü tutuklanmadan muaf tutulacaklarını, bu amaçla da kendilerine bizzat HTŞ’nin İktisadi İşler Bürosu’ndan hazırlanmış özel bir kart verileceğini söyledi.

Haberde, katılımcılardan birinin İdlib ve diğer bölgelerin geleceği ile ilgili sorusu üzerine ise Golani, Rusya ve Suriye rejim güçlerinin daha fazla ilerlemeyecekleri konusunda güvence verdi.

Toplantı sonrası Golani, muhtemel suikast ve kaçırılmalara karşı HTŞ güvenlik birimleri ile derhal irtibata geçmeleri için katılımcılara uydu bağlantılı haberleşme cihazları verildi.

Toplantı sonunda ise Golani katılımcılara İdlib’de kısa süre içinde hayata geçirilecek projeler hakkında şu bilgileri verdi:

“Bir Türk şirketi ile Sarmada bölgesinin elektrik ihtiyacının giderilmesi için bir anlaşma yaptık. Ayrıca Turkcell şirketi de bölgede vericiler inşa ederek iletişim ihtiyacını giderecek.”

Toplantının bitmesinden sonra Golani, katılımcıların her birine İsviçre yapımı birer saat hediye etti.

Türkiye ve Rusya arasında hem, Astana ve Soçi süreçleri bünyesinde yapılan zirveler, hem de Putin-Erdoğan görüşmelerinin en ağırlıklı konusunu HTŞ’nin silahsızlandırılması oluşturuyor.

Erdoğan, Suriye rejim güçlerinin ilerleyişinin durdurulması karşılığında bu örgütün silahsızlandırılması ve üyelerinin de pasifize edilmesini kabul etmişti.

Türkiye’nin 12 gözlem üssünün bulunduğu İdlib ile Hama ve Halep’in kırsal kesimlerinde kontrol ağırlıklı olarak HTŞ’de bulunuyor. Ancak Türkiye destekli bazı grupların da etkin olduğu bölgeler bulunuyor.

Ahval / AF

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑