Kürdistan

Published on Şubat 16th, 2019 | by Avrupa Forum 8

0

Suriyeli Kürtler’den müjde: IŞİD’in bitişi yakın

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) komutanlarından Çiya Fırat, “IŞİD işgalinin bitirildiğine dair müjdeyi yakın bir zamanda vereceğiz” dedi.

Cizre Fırtınası Hamlesi’nin komutanlarından Çiya Fırat “hamlenin son aşamasına” ilişkin, Deyrizor’daki Heqil Omer merkezinde basın toplantısı düzenledi.


ANHA’nın haberine göre, IŞİD’lilerin Yukarı Baxoz bölgesinde çembere  alındığını söyleyen Çiya Fırat, “IŞİD çeteleri yalnızca 600-700 metrekarelik bir alanda kaldı. Güçlerimizin alanda ağır ilerleyişinin sebebi çetelerin sivilleri kalkan olarak kullanması. Sivillerin can güvenliği için ağır bir şekilde ilerliyoruz” dedi.

Çiya Fırat, basın toplantısındaki açıklamasında yakın bir zamanda “IŞİD’in işgal alanlarının bittiğine dair müjdeli haberi” tüm dünyaya duyuracaklarını söyledi.

Çiya Fırat, IŞİD’in hücre yapılarının bitirilmesine dair çalışmalarının devam edeceğini de sözlerine ekledi. 

SOPHR: QSD IŞİD’İN ELİNDEKİ SON TOPRAKLARI ELE GEÇİRDİ

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise son IŞİD toprağının Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından ele geçirildiğini açıkladı.

AFP’nin haberine göre SOHR, Irak sınırındaki Baghoz’da çoğu yabancı kökenli birkaç yüz IŞİD militanının son iki günde QSD’ye teslim olduğunu ancak bazı cihatçıların halen tünellerde saklanıyor olabileceğini bildirdi.

‘BÖLGEDE HALA GİZLENEN SİVİLLER VAR

QSD sözcüsü Adnan Afrin ise IŞİD’in saklanmak için kazdığı tünellerden sivillerin çıktığını görünce şaşırdığını belirterek bölgede hala gizlenen sivillerin olduğunu söyledi.

Kaynak: Gazete Karınca

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑