Türkiye

Published on Temmuz 19th, 2019 | by Avrupa 5

0

Suruç katliamı yıldönümü öncesi Urfa’da etkinlik yasağı

Suruç Katliamı’nın yıldönümüne 2 gün kala Urfa valiliği tarafından alınan kararla kentte her türlü eylem ve etkinlik yasaklandı. Valilik tarafından yasağın gerekçesi olarak ‘genel asayiş ve kamu düzeninin korunması” olarak öne sürüldü.

Suruç Katliamının yıldönümüne 2 gün kala Urfa Valiliği kentte her türlü eylem ve etkinliği yasaklayan bir karar alındığı açıklandı. Gerekçesi’genel asayiş ve kamu düzeninin koeunması olarak” öne sürülen yasak, bugün akşamdab başlayarak 25 Temmuz’a kadar devam edecek.


Valilik tarafından yapılan açıklamada yasakla ilgili şöyle denildi:

“Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemlerin gerçekleştirilmesi durumunda meydana gelebilecek istenmeyen olayların engellenebilmesi adına, Valilik ile Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesine istinaden, yapılması muhtemel her türlü toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, stant açma ve benzeri türdeki tüm açık alanlardaki etkinlikler, 18 Temmuz 2019 saat: 08.00 ile 25 Temmuz 2019 saat: 23.59’a kadar il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırları içerisinde yasaklanmıştır.”

İŞİD’li canlı bomba saldırısında 33 kişi yaşamını yitirmişti

Aylarca IŞİD’in kuşatması altında kalan Kobani’ye yardım götürmek için Türkiye’nin çeşitli illerinden Suruç’a gelen Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerinin 20 Temmuz 2015 günü Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptığı sırada, IŞİD’li canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 33 kişi yaşamını yitirmiş 104 kişi de yaralanmıştı.

Kaynak:SiyasiHaber

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑