Fransa

Published on Şubat 8th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Suudi Arabistan’a silah taşıyan gemi protesto edildi

Fransa’nın kuzeyinde bulunan Cherbourg Limanı’na yanaşan Suudi bandıralı bir gemi, Yemen’de süren iç savaşa silah götürdüğü gerekçesiyle aktivistler tarafından protesto edildi.

Eylemciler söz konusu geminin Fransa’nın Suudi Savunma Bakanlığı ile özel bir sözleşme yapması üzerine ülkeye geldiğini iddia ediyor.


”Yemen’de savaş suçu”, “Fransa malı (silahlar)”, “230 bin insan öldü” gibi pankartlar taşıyan eylemciler savaş karşıtı sloganlar atarak Fransa hükümetinden söz konusu gemide ne taşındığına dair kamuoyuna ayrıntılı bilgi verilmesini istedi.

Bazı aktivistler Yemen’deki sivil ölümlerine dikkat çekmek amacıyla limanın ortasında yerde yatarak ölü taklidi yaptı.

Perşembe öğleden sonra limana demir atan Bahri Yanbu adlı Suudi kargo gemisi, çoğunluğu Uluslararası Af Örgütü üyesi yaklaşık 100 aktivistin protestolarına maruz kaldı.

Sivil toplum örgütü üyelerinden oluşan bir grup kısa bir bildiri okuyarak Fransa hükümetine seslendi.

Aktivistler, eğer söz konusu gemide taşınanlar Fransa yapımı silahlarsa, bu silahların Yemen’deki iş savaşta sivillere karşı yasa dışı şekilde kullanılmadığına dair halka garanti verilmesini talep etti.

Protesto sonrası Fransa hükümetinden herhangi bir açıklama gelmedi. Perşembe günü Fransa’da faaliyet gösteren 17 sivil toplum örgütü Başbakan Edouard Philippe’e bir mektup yazarak Suudi Arabistan bayraklı Bahri Yanbu gemisinin ülkeye gelmesinden duydukları rahatsızlığı dile getirmişti.

Kaynak: euronews

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑