Avrupa

Published on Ağustos 21st, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

SYKP Avrupa: Erdoğan iktidarına destek, suça ortak olmaktır!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü bir açıklama yaparak faşist AKP-MHP Bloğunun Diyarbakır, Mardin ve Van Belediyelerine kayyum atamasını “yeni bir siyasi darbe” olarak tanımladı, Avrupa halklarını ve demokrasi güçlerini faşizme karşı mücadelede ortaklaşmaya çağırdı.

SYKP açıklamasında Avrupa devletlerini ve hükumetlerini de eleştirerek ” demokrasiden bunca uzaklaşmış, adım adım faşizmi inşa eden Türkiye’deki mevcut iktidarla siyasi, ekonomik, askeri ve diplomatik ilişkileri sürdürmeniz bu suça ortak olmanız anlamına gelecektir. ” dedi.


Açıklamanın tam metni şöyle:

Türkiye’de Erdoğan iktidarından siyasete yeni darbe: Diyarbakır, Mardin ve Van’a kayyum atandı!

AKP-MHP iktidarı seçimle yenemediği muhaliflerini faşizan yöntemlerle tasfiye etmeye çabalıyor. Erdoğan iktidarı daha önce, HDP’nin önceki Eşbaşkanlarını ve çok sayıda milletvekilini hukuksuzca tutuklamış ve 96 Kürt Belediyesine kayyum atamıştı. 31 Mart 2019’da gerçekleşen Yerel yönetim seçimlerinde HDP kayyum atanan Belediyeleri geri kazanmış ve “Batıda AKP-MHP’ye kaybettirme” seçim stratejisiyle İstanbul, Ankara, İzmir gibi pek çok büyük şehirde CHP’nin adayını destekleyerek kazanmasını sağlamıştı.

Seçimlerden 4 buçuk ay sonra, 19 Ağustos 2019’da Erdoğan iktidarı bir kez daha Kürdistan’ın en büyük Belediyeleri olan Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlarını görevden alarak kayyum atadı. Bu hukuksuzlukla aynı gün üç ilde 450’ye yakın Belediye çalışanı da gözaltına alındı. Aynı Erdoğan iktidarı seçimleri kazanan birçok HDP’li belediye başkanına seçimden sonra mazbata verdirmemiş ve yerlerine çok düşük oy alan AKP adaylarını belediye başkanı yapmıştı.

Faşist AKP-MHP iktidarının seçilmiş belediye başkanlarını idari kararla görevden alması ve yerine kendilerine bağlı bürokratları kayyum olarak ataması en temel insan haklarından olan seçme-seçilme hakkını gasp etmek, halkın iradesine darbe yapmak anlamına gelmektedir.

Bütün Avrupa halklarını, emek ve demokrasi güçlerini Türkiye’de Erdoğan liderliğinde kurumsallaştırılmakta olan faşizme karşı sessiz kalmamaya, Türkiyeli demokrasi güçlerinin mücadelelerine destek vermeye ve kendi hükümetlerini AKP-MHP iktidarıyla ilişkilerine son vermeye zorlamaya çağırıyoruz.

AKP-MHP iktidarı emekçiler, Kürtler, kadınlar, LGBTİQler, Aleviler, Ermeniler, Süryaniler, doğa dostları ve ötekileştirilen bütün kesimler açısından meşruluğunu yitirmiş bir hükumettir. Avrupa hükümetlerine de bir kez daha hatırlatıyoruz; demokrasiden bunca uzaklaşmış, adım adım faşizmi inşa eden Türkiye’deki mevcut iktidarla siyasi, ekonomik, askeri ve diplomatik ilişkileri sürdürmeniz bu suça ortak olmanız anlamına gelecektir.

Ne Türkiye’de, ne Avrupa’da ne de bütün dünyada emek, doğa, kadın, insan, kültür, barış düşmanı iktidarlara geçit vermeyeceğiz.

Yaşasın enternasyonalist mücadelemiz!

Yaşasın dünya emekçilerinin ve ezilenlerinin birliği!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Örgütü

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑