fbpx

Avrupa

Published on Mart 16th, 2020 | by Avrupa Forum 4

0

SYKP Avrupa Kongresi ertelendi: Corona tehdidini ciddiye alıyor, kapitalizmle mücadeleyi yükseltiyoruz

SYKP Avrupa örgütünün 10-12 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan 6. Olağan Kongresi Corona Virüsü salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Avrupa Örgütü’nün 10-12 Nisan Ostern tatilinde “İklimi değil sistemi değiştirelim” mottosuyla yapmayı planladığı 6. Olağan Kongresi Corona Virüs’ünün bir salgın olarak başgöstermesiyle beraber ertelendi. SYKP Avrupa Koordinasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada “Bütün dünyayı saran ve toplumcu hekimlerin de yüksek risk olarak uyarı yaptığı Corona Virüs’ü salgının ciddiye alıyor ve tek bir yoldaşımızın bu hayati riskle karşı karşıya kalmaması için Avrupa Kongremizi ileri bir tarihe erteliyoruz. ” denildi.

SYKP Avrupa Koordinasyonu’nun açıklamasının tam metni şöyle:

Bütün dünyayı saran ve toplumcu hekimlerin de yüksek risk olarak uyarı yaptığı Corona Virüs’ü salgının ciddiye alıyor ve tek bir yoldaşımızın bu hayati riskle karşı karşıya kalmaması için Avrupa Kongremizi ileri bir tarihe erteliyoruz.

Bu vesileyle tüm halklarımızı Corona Virüsü salgınını ciddiye alması konusunda uyarmak istiyoruz. Halklarımız konunun uzmanları, toplumcu hekimler ve ilgili meslek örgütlerinin ve kurumlarının konuya ilişkin uyarılarını mutlaka dikkate almalıdır.

Bununla birlikte, ciddi bir tehdit olan salgına karşı ne “umursamaz” “bize bir şey olmazcı” tutum, ne de panikçi, kendini hayattan, mücadeleden izole eden, iradesini tamamen sistemin arzularına ve yönelimlerine teslim eden yaklaşımların doğru olmayacaktır. Salgının yayılması durumunda dahi bizlerin görevi insan sağlığını değil sermayelerini ve devletlerini korumaya öncelik veren kapitalist sisteme karşı mücadelede yeni yol ve yöntemler bulmaktır. Kendimizi, yaşamı ve tüm varoluşu kapitalizmden kurtarmak ancak örgütlü bir toplumun yapabileceği bir şeydir. Ve bu olmadan insanlık, doğa yeni felaketlerden kurtulamayacaktır.

Kongremizi ertelemekle birlikte mevcut tehlike karşısında tedbiri asla elden bırakmadan, yaratıcı mücadele araçları geliştirmeyi, sermayenin “herkes kendini kurtarsın” bencilliğine karşı yeni toplumsallaşma deneyimleri yaratmayı önümüze hedef olarak koyuyoruz. Tüm halklarımızı yaşam alanlarında dayanışma ağları kurma, digital iletişim araçları, güvenli ilişkilenme yollarıyla yeni toplumsallıklar, örgütlenmeler geliştirme konusunda aktif olmaya davet ediyoruz.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑