fbpx

İnsan Hakları

Published on Temmuz 11th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

SYKP Avrupa: Ne kilise ne cami! İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya müze olarak korunmalı!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü AKP Hükumetinin gündeme soktuğu ve Danıştay tarafından Cami olmasının önün açıldığı Ayasofya’nın durumuna ilişkinin bir açıklama yaptı. Açıklamada Ayasofya’nın kilise olarak inşa edilmiş bir ibadet merkezi olduğu ve camiye dönüştürülmesinin tarihsel, kültürel, inançsal ve aktüel hiçbir gerekçesinin olmadığını vurgulayarak Ayasofya’nın Müze olarak kalması gerektiği vurgulandı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Ne kilise ne cami! İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya müze olarak korunmalı!

532-537 yılları arasında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından inşa ettirilen Ayasofya (Agía Sofía) 1000 yıl kilise olarak faaliyet gösterdikten sonra 1453 yılında İstanbul’un Osmanlılar tarafından fethedilmesinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştü. Yaklaşık 500 yıl cami olarak kullanıldıktan sonra 1935 yılında müzeye dönüştürülen Ayasofya insanlığın ortak kültürel mirası olarak görülmekte.

AKP kendi iç dengelerini dizayn etmek ve genel siyasetteki güç kaybını kutuplaştırma taktikleriyle durdurmak için yeniden Ayasofya’yı camiye dönüştürme tartışmalarını alevlendirdi. Böyle bir dönüşümün hiçbir tarihsel, inançsal, aktüel gerekçesi olamaz. Ayasofya esas olarak kilise olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Bununla birlikte, günümüzde bütün inançlardan insanlığa mal olmuş ortak bir kültürel mirastır. Müze olarak tarihsel, kültürel, inançsal birikimlerini bütün insanlığa sunmaya devam etmelidir.    

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi- SYKP Avrupa

10.07.2020

Açıklamanın ingilizcesi:

Neither church nor mosque! Saint Sophia, the common heritage of humanity, should be preserved as a museum!

Saint Sophia (Agía Sofía), built by the Byzantine Emperor Justinianus I between 532-537, was converted into a mosque by Fatih Sultan Mehmet in 1453 after the conquest of Istanbul by the Ottomans. Saint Sophia, converted into a museum in 1935 after being used as a mosque for nearly 500 years, is seen as a common cultural heritage of humanity.

The AKP has sparked the debate on transforming Saint Sophia into a mosque to rearrange its own internal equilibrium and stop power loss in general politics with polarization tactics. Such a transformation cannot have any historical, religious or actual justification. Saint Sophia is a structure mainly built as a church. However, today it is a common cultural heritage that belong to people from all faiths humanity. As a museum, it should continue to present its historical, cultural and religious wealth to the whole of humanity.

Socialist Refoundation Party – SYKP Europe

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑