Avrupa

Published on Temmuz 20th, 2018 | by Avrupa Forum 8

0

SYKP Avrupa: Suruç Katliamı’nın failleri hesap verecek

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu, Suruç Katliamı’nın 3.yıldönümüne ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, bir an önce katliamın aydınlatılması gerektiği ve katliamın siyasi ve idari sorumlularının ortaya çıkarılarak Suruç’ta katledilenler için adalet sağlanması istemi yer alıyor.

20 Temmuz 2015’te Urfa’nın Suruç ilçesinde Kobane ile dayanışma için gitmeye çalışırken canlı bombanın hedefi olan 33 kişinin anıldığı açıklamanın tam metni şu şekilde;


Suruç Katliamı’nın üzerinden 3 yıl geçti: Failler hesap verecek!

33 düş yolcusu, 3 yıl önce bugün büyük bir umudu yeşertmek için çıktıkları yolda katledildi. 33 devrimci, IŞİD işgalinden kurtulan Kobane’de okul, park ve fidanlık yapacaklardı. Yıkılanın yerine yenisi koymak için ‘Beraber Savunduk, Beraber İnşa Edeceğiz’ diyorlardı. Çantalarında Kobaneli çocuklara götürmek için oyuncak taşıyorlardı.

20 Temmuz 2015 tarihinde, devletin güvenlik güçlerinin istihbaratına rağmen Urfa’nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi’nde bir katliam gerçekleşti. Bu katliam bizden 33 canımızı aldı, 100’ün üzerinde insanımıza zarar verdi. Faillerin, IŞİD üyesi olduğu bilindiği halde serbest bırakılması, geçen 3 yıl içinde Suruç Katliamı davasında kayda değer bir gelişmenin olmayışı, davaya ilişkin yetkin bir soruşturma sürecinin işletilmemesi, davada halen tek bir tutuklu bulunmaması, katliamın tanıkları ve dava avukatlarının üzerindeki gün geçtikçe artan baskılar, devletin Suruç Katliamı ve IŞİD’e yönelik yaklaşımını ortaya sermektedir.

Suruç Katliamı davasının kendisi de bir hukuk katliamı olmaya adaydır. Bir an önce yaşanan bu katliamın failleri hukuk karşısına çıkarılmalı ve adil bir şekilde yargılanmalıdır. Katliamda ihmali olan güvenlik görevlileri hakkında soruşturma başlatılmalı, devlet yetkilileri bu ihmallerin sorumluluğunu üstlenmeli, katliamın siyasi ve idari sorumluları ortaya çıkarılmalıdır.

Ülkeyi tek adam rejimine götüren iktidar, geçtiğimiz yıllarda Suruç gibi Ankara’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da benzer saldırıların yaşanmasına, Kürt illerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve askeri operasyonlarda yüzlerce insanın hayatına kaybetmesine zemin hazırlamış, savaş konseptinden beslenen politikalarının bedelini bu ülkenin masum insanlarına ödetmek istemiştir.
Suruç Katliamı davasının takipçisi, Suruç’ta yitirdiğimiz canların müdafisiyiz. Bu katliamın failleri ve daha bir çok katliamın gerçekleşmesine zemin hazırlayan muktedirler er ya da geç hesap verecek!
Suruç’ta katledilmek istenenler bu ülkenin geleceğidir. Ülkeyi karanlığa sürüklemeye çalışanlara inat, adalet ve özgürlük arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Çantalarında oyuncak taşıyanlar, tırlarla silah taşıyanları yenecek!

Suruç’ta yitirdiğimiz insanlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Koordinasyonu “

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑