Avrupa

Published on Ocak 4th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

SYKP Avrupa’dan Flormar direnişçilerine dayanışma ziyareti

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) “Flormar İşçileri Bu Kışı Yalnız Geçirmeyecek” kampanyası doğrultusunda çeşitli Avrupa ülkelerinde çalışmalar yürüten SYKP Avrupa örgütü adına Ayşegül Şenol ve SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ile bir grup parti üyesi Flormar’ın direnişçi işçilerini ziyaret etti.

Flormar önünde 234 gündür direnişi sürdüren işçilerle görüşen Şenol ve Uğur, birer konuşma yaparak bu direnişin tüm işçi ve emekçilerin direnişi olduğunu Flormar işçileri ile dayanışmayı yükselteceklerini ve daima yanlarında olacaklarını vurguladılar.


Akyüz: Dayanışma kazandırır

Direniş alanında toplanan Flormar işçileri ve SYKP’lilere ilk konuşmayı yapan Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, “Yazın sıcağını çektik, şimdi de kışın soğuğunu yaşıyoruz. Ama Flormar işçilerinin inanç ve kararlılığı bu soğukta bizi ısıtıyor. Sizler gibi insanların burayı ziyaret etmesi, ayni ve maddi yardımlarda bulunması direnişçilerin hem direncini arttırıyor, hem morallerini yükseltiyor. Bu sınıf kardeşliği ve dostluğunuz için sendikam ve Flormar’dan atılan emekçi kardeşlerim adına size saygılarımı sunuyor, hoşgeldiniz diyorum” dedi.

Şenol: İşçiler kazanıncaya kadar dayanışmayı sürdüreceğiz

SYKP Avrupa Kadın Meclisi’nden Ayşegül Şenol da Flormar işçilerine seslenerek “Sizlere Avrupa’daki arkadaşlarımızdan çok selam getirdim. Ve sizlerle dayanışmaya devam edeceğiz, bunun sözünü getirdim” dedi. Şenol yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Flormar işçileri olarak sizler örnek bir mücadele göstermektesiniz, işte o yüzden bizler de üzerimize düşen dayanışma görevini karınca kararınca yerine getirmeye çabalıyoruz.

Avrupa dillerinde bastırdığımız binlerce bildiriyle Avrupa emekçilerini de Flormar işçileriyle dayanışmaya, Flormar ve Yves Rocher’i boykot etmeye çağırıyoruz.

Partimiz SYKP’nin başlattığı “Flormar işçisi bu kışı yalnız geçirmeyecek” kampanyası çerçevesinde, bugün sizlere getirdiğimiz küçük katkı, evlerinizin ısınmasında bizim de katkımız olsun diyedir. Sizler bu dayanışmadan çok daha fazlasını hak ediyorsunuz çünkü yürüttüğünüz mücadeleyle bizlerin ve dünyanın her yerindeki emekçilerin, emek dostlarının yüreklerini ısıtıyorsunuz.”

Uğur: Flormar kazanırsa tüm işçi sınıfı kazanır

Ardından SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur da şöyle konuştu: “Ben buraya İzmir’den geldim. Sadece SYKP’nin değil, İzmir ve Turgutlu İşçi Hakları Dernekleri’nin, İzmir Müzisyenler Derneği’nin saygı, sevgi ve dayanışmalarını size getirdim. Yılbaşı dolayısıyla hepinize birer çift ayakkabı hediyesi gönderdiler. İzmir’de İzban işçileri grevde, Tariş işçileri direnişte… İzban işçisi Tariş işçisiyle, Tariş işçisi Flormar işçisiyle dayanışma içinde olacak, nerede direniş, nerede sendika varsa bir araya gelecek, haklı mücadelelerini birlikte başarıya ulaştıracaklar. Sizin mücadeleniz Türkiye’nin geleceği açısından da son derece önemlidir. Her yerde görüyoruz: Kadınlar sizi duyunca gözleri parıldıyor. Ve sizinle buluşmak, sizinle dayanışma göstermek istiyorlar. Çünkü biliyorlar ki bu aynı zamanda kadınların eşit ve onurlu yurttaş olma, erkeklerle eşit olma mücadelesi, bir onur mücadelesi.”

Flormar işçileri ve SYKP’liler birlikte “Yaşasın Direniş Yaşasın Dayanışma”, “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları attılar ve halay çektiler.

Daha sonra SYKP heyeti, ziyaret ettikleri Petrol-İş Gebze Şubesi’nde getirdikleri maddi ve ayni dayanışmaları teslim ettiler.

SYKP Avrupa adına Flormar işçilerini ziyaret eden Ayşegül Şenol’un konuşma metni şöyle:

Sevgili Flormar Direnişçileri, Sevgili Kardeşler;

Soba dahi kurmanıza izin verilmeyen bu direniş meydanına, SYKP Avrupa’nın sıcak selamlarını getirdim sizlere. Yazın sıcağında, kışın soğuğunda, yağmurunda, karında 234 gündür sürdürdüğünüz onurlu direnişinizi selamlıyoruz.

Sevgili işçi kardeşlerim, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü olarak sizin haklı mücadelenizi destekliyoruz. Çünkü sadece Türkiye’de değil, bizlerin yaşamak zorunda kaldığı Avrupa ülkelerinde de patronlar ve onların siyasi temsilcileri hükümetler işçi sınıfına, kadınlara ve göçmenlere yönelik saldırılarını arttırmış durumdalar. Tıpkı sizin burada sendikasız, örgütsüz çalışma hayatına ‘Hayır’ demeniz gibi, örneğin Fransa’da Sarı Yelekliler kapitalizmin yeni saldırı dalgasına ‘Hayır’ diyorlar.

Dostlarım, patronlar ve onların hükûmetleri, devletleri birbirleriyle sıkı ilişki içerisindeler. Aralarındaki rekabetten dolayı dünyayı savaş ve sömürü cehennemine çeviriyorlar ama söz konusu işçinin ve ezilenlerin hakları olunca hepsi birleşiyorlar.

İşte bu yüzden bizler ellerimizi daha sıkı kenetlemeliyiz. Elimizdeki tek silah mücadele ve dayanışmadır.

Flormar işçileri olarak sizler örnek bir mücadele göstermektesiniz, işte o yüzden bizler de üzerimize düşen dayanışma görevini karınca kararınca yerine getirmeye çabalıyoruz.

Avrupa dillerinde bastırdığımız binlerce bildiriyle Avrupa emekçilerini de Flormar işçileriyle dayanışmaya, Flormar ve Yves Rocher’i boykot etmeye çağırıyoruz.

Partimiz SYKP’nin başlattığı “Flormar işçisi bu kışı yalnız geçirmeyecek” kampanyası çerçevesinde, bugün sizlere getirdiğimiz küçük katkı, evlerinizin ısınmasında bizim de katkımız olsun diyedir. Sizler bu dayanışmadan çok daha fazlasını hak ediyorsunuz çünkü yürüttüğünüz mücadeleyle bizlerin ve dünyanın her yerindeki emekçilerin, emek dostlarının yüreklerini ısıtıyorsunuz.

Selam olsun hakkını almak için direnenlere, selam olsun patronun, kaymakamın karşısında diz çökmeyenlere!

Dayanışmamızı siz kazanıncaya kadar sürdüreceğiz çünkü çok iyi biliyoruz ki “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiç birimiz!”

Kaynak: http://siyasihaber4.org

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑