Halklar ve İnançlar

Published on Şubat 6th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

SYKP Avrupa’dan Strasbourg açlık grevcilerine ziyaret


AF Haber Merkezi / Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması için HDP Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve sonrasında yayılan açlık grevlerinin Strasbourg ayağı 52. gününe ulaştı.

Direnişin ilk günlerinden itibaren yerellerde ve merkezi düzeyde faşizme karşı ortak mücadeleye sahip çıkan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) Avrupa örgütü bugün de Strasbourg’daki açlık grevcilerini ziyaret etti.


Aralarında SYKP kurucularından Mahir Sayın, Selim Ünay ve SYKP Kurucu Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz’ın da olduğu heyet eylemcilerin sağlık durumu hakkında bilgi alarak karşılıklı değerlendirmelerde bulundu.

Sarıkaya:İlk kazanım Kürt halkının kendi gündemine dönmesidir

Eylemcilerden Mustafa Sarıkaya gelişmelerle ilgili bir bilgilendirme yaparak başta CPT ve Avrupa Parlamentosu olmak üzere uluslararası kurumların üzerlerine düşeni yapmadığını belirtti. Eylemlerinin şu ana kadarki en büyük kazanımının kendilerine dayatılan sahte gündemleri kırarak Kürt halkının kendi gündemine dönmesini sağlamak olduğunu belirtti.

Sarıkaya sayıları 300’ü bulan açlık grevi eylemcilerinin bedeli ne olursa olsun sonuç alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti ve asıl sonuç alıcı olanın ise halklarımızın bu eylemleri sahiplenerek ayağa kalkması olduğunu vurguladı.

Yılmaz: Açlık grevi direnişleri faşizme karşı

SYKP Kurucu Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz ise Abdullah Öcalan’ı Türk devletine teslim eden emperyalist güçlerin bugün de İmralı’daki tecrit sistemine ortak olduklarını söyledi. İmralı’da uygulanan tecridin Avrupa ve ABD’nin onayı olmadan uygulanamayacağını belirten Yılmaz, Venezuela’ya ilişkin bir hafta içinde ambargo kararı alan AB’nin 20 yıldır Öcalan’a uygulanan tecride seyirci kaldığının altını çizdi.

Yılmaz Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi direnişinin esasında AKP-MHP eliyle inşa edilen faşizme karşı olduğunu vurgulayarak Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan ve diğer siyasi tutsaklar özgürleşmedikçe, Kürt sorunu demokratik yollarla çözülmedikçe ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini belirtti.

Mahir Sayın: Direnişçiler başlarken dahi kazandı

Ziyaret sırasında ANF’ye bir demeç veren Mahir Sayın ise kendilerine dayatılan teslimiyet durumunu kabul etmeyerek eylemcilerin aslında başlarken başarı elde ettiklerini söyledi.

Sayın bu kararlılığın önce Abdullah Öcalan’la kardeşi Mehmet Öcalan’ı görüşmesini, sonrasında ise Leyla Güven’in tahliyesini sağlayarak başarı zincirini devam ettirdiğini belirterek, bütün bu kazanımların ise esas kazanıma ilişkin umudu yükselttiğinin altını çizdi.

Türk hükümetinin Ortadoğu’da sıkıştığı bir dönemde başlatılan açlık grevi direnişi karşısında telaşa kapıldığını dile getiren Sayın, Kürt Özgürlük Hareketi’nin bir kez daha Türk devletinin planlarını bozacağından emin olduğunu söyledi.

Direniş AKP iktidarının kırılgan olduğu bir dönemde geldi

AKP hükümetinin politikalarının günü birlik olduğunu dile getiren Mahir Sayın, AKP-MHP blokunun kendi içindeki kırılganlığına dikkati çekti. Sayın, yerel seçimlerde elde edilecek başarı ile tecride karşı mücadelenin birleşmesiyle iktidarın ilerleyişinde ciddi bariyerlerin yükseltilmesine ve ‘iç ilişkilerinin çatlamasına’ olanak sağlayabileceğini vurguladı.

Açlık grevi direnişinin kazanımla sonuçlanmasının tüm demokrasi güçleri açısından kazanım anlamına geleceğini vurgulayan Sayın, bu yüzden de direnişçilerin yanında yer almayı onur sadıklarını söyledi.

AF Haber Merkezi

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑