Avrupa

Published on Haziran 11th, 2018 | by Avrupa Forum 12

0

SYKP Avrupa’dan faşizme ve erkek egemenliğine karşı miting

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa örgütü Avrupa çapında “Türkiye’de Faşizme ve Kadın Düşmanlığına NO PASARAN” temalı bir miting gerçekleştirdi.

VİDEO HABER

SYKP Avrupa bir yıla yakın süredir devam ettirdiği “Erkek egemenliğe ve Heteroseksizme Karşı Mücadele” kampanyasının final etkinliği olarak İsviçre’nin Basel şehrinde, konunun güncel bağlantılarını da ele alan bir miting gerçekleştirdi.


Ağırlıklı olarak SYKP İsviçre örgütünün katıldığı mitinge Avrupa’nın kimi ülkelerinden SYKP’lilerin yanı sıra İsviçre’li demokrasi güçlerinden BastA, Kommunistische Jugend Schweiz, Der Funke, Halkların Demokratik Kongresi-İsviçre, Özgür Emekçi Kadınlar Platformu, Sosyalist Kadınlar Birliği – İsviçre, HDK Basel Kadın Meclisi, İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu, İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu, Kürt – Türk – İsviçreliler Kültür Derneği (KUTÜSCH), Doğu İsviçre Halkevi Kültür ve Dayanışma Derneği (DİHKDD), Amitié Jeunesse Morteau, Kürdistan Komünist Partisi, CSK- Basel, Kızılbayrak çevrelerinden de katılım oldu.

Konuşmaların ardından Şehrin en merkezi ve tarihi köprüsü olan Mitlere Brücke’ye doğru yürüyüşe geçen kitle yol boyunca Türkçe ve Almanca sloganlar attı. Kortej köprünün ortasında durarak bir mizansen gerçekleştirdi. Ortaçağ’da Basel’de gerçekleşen Cadı Avı sırasında cadı olduğundan şüphelenilen kadınların çuvala bağlanarak Mitlere Brücke’den atılmasını anımsatmak ve bu mantığın Türkiye’de başka bir biçimde devam ettiğini temsil etmek üzere Mitlere Brücke’den Rhein Nehrine faşizmi ve patriarkayı temsil eden iki çuval atıldı.

 

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑