İsviçre

Published on Nisan 19th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

SYKP İsviçre Devrimci Kadınları Anacak

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre örgütü her yıl düzenlediği devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler anmasını bu yıl eşitlik, özgürlük ve devrimci mücadelede hayatını kaybeden kadınlar şahsında gerçekleştiriyor.

SYKP Avrupa’nın bir süredir devam ettirdiği “Erkek Egemenliğe ve Heteroseksizme karşı mücadele” kampanyası çerçevesinde gerçekleştirilecek olan anmada Birinci Dalga Feminizm mücadelesinden Ekim Devrim’ne, Avrupa kadın mücadele tarihinden Kürt kadınlarına, Osmanlı’da kadın hareketinden Türkiye devrim ve kadın mücadelesinde yer alan onlarca kadın anılacak, yaşamları tanıtılacak.


Tarihin her anında, her devrimci atılımda aktif olarak yer alan ama yok sayılan, görünmeyen kadınların “vardık, varız, var olacağız” şiarlarının sesi olmak için bu kararı aldıklarını belirten SYKP İsviçre Koordinasyonu, “Bir çırpıda sayılabilen onlarca erkek devrimciye rağmen akla bir türlü getiril(e)meyen devrimci kadınların çifte sömürü ve tahakküm sistemine, kapitalizme ve Patriarkaya karşı mücadelelerinin hatırlatıcısı olacağız” diyor.
Sadece siyasette değil, bilimde, felsefede, sanatta hatta hayatta yok sayılan kadınların da anılacağı etkinlikte SYKP Avrupa Eşsözcüsü Duygu Yıldız da “Devrimci Mücadelede kadının durumu” başlıklı bir sunum gerçekleştirilecek.

Etkinliğin yapılacağı salonda  Olympe De Gouges, Mary Wollstonecraft, Flora Tristan, Paris Komünü’nün kadınları, Emmeline Pankhurst, Inessa Armand, Kollontai, Kurspkaya, Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, Dolores Ibárruri, Ulrike Marie Meinhof, Wirginia Wolf, Simone de Beauvoir, Kate Millet, Emma Goldman, Celia Sanchez, Willy Mandela, Mirebel Kardeşler, Phoolan Devi, Zarife Xanim, Elbis Gesaratsyan, Sırpuhi Düsap, Sibil (Zabel Asadur), Zabel Yesayan, Hayganuş Mark, Eleni Çavuş, Maria Suphi, Nezihe Muhiddin, Suat Derviş, Fatma Nudiye Yalçı, Behice Boran, Zehra Kosova, Kutsiye Bozoklar, Şirin Cemgil, Sevgi Soysal, Duygu Asena, Şirin Tekeli, Mina Urgan, Leyla Kasım, Zekiye Alkan, Sakine Cansız, Zeynep Kınacı (Zilan), Aynur Sertbudak, Mine Bademci, Sibel Yalçın, Ayçe İdil Erkmen, Cennet Değirmenci’yi tanıtan posterlerden bir sergi de olacak.

Anma etkinliği 21 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 17.30’da La Fraternité, place Arlaud 2. 1003 Lozan adresinde gerçekleşecek.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑