İsviçre

Published on Haziran 11th, 2019 | by Avrupa Forum 3

0

SYKP İsviçre Kadın Meclisi 14 Haziran Kadın grevine çağırdı

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre Kadın Meclisi bir bildiri yayınlayarak Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen kadınları 14 Haziran’da İsviçre genelinde gerçekleşecek olan Kadın grevine çağırdı.

Bildiride İsviçre’de yaşayan kadınların “Eş değer işe eşit ücret”, “Daha fazla zaman” ve “daha fazla saygı” talepleriyle 14 Haziran 2019 Cuma günü ülke genelinde greve çıkacakları duyurularak, Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen kadınların da bu greve var güçleriyle katılmaları gerektiği vurgulandı.


SYKP İsviçre Kadın Meclisi’nin yayınladığı bildirinin tam metni şöyle:

Bütün Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen kadınları 14 Haziran Kadın Grevine katılmaya davet ediyoruz!

Sevgili kızkardeşlerimiz, İsviçre’de yaşayan kadınlar olarak “Eş değer işe eşit ücret” “Daha fazla zaman” ve “daha fazla saygı” talepleriyle 14 Haziran 2019 Cuma günü büyük bir kadın grevi gerçekleştireceğiz.

Bir yıldır hazırlıkları süren feminist grevimiz aslında yüz yılı aşkındır devam eden kadın mücadelesinin yeni bir aşaması. İsviçre’de kadınlar bugün görece kimi haklara sahipse bu, kızkardeşlerimizin, annelerimizin, büyük annelerimizin emekleri ve mücadeleleri sonucu elde edilmiş haklardır. Şayet bizden önceki kadınlar hakları ve eşitlikleri için o mücadeleleri vermemiş olsalardı, bugün kullandığımız hakların pek çoğuna sahip olamazdık.

Bugün sıra bizde. Şimdi de biz kendimiz, çocuklarımız ve sonraki kuşak kadınlar için direneceğiz, haklarımızı kazanacağız.

Bugün İsviçre’de biz kadınlar erkeklerle aynı işi yapmamıza rağmen yüzde 20 daha az kazanıyoruz. Kızkardeşlerimizin direnişleri sonucu 1981 Yılında Anayasaya dahil edilen cinsiyet eşitliği yasasına rağmen pratikte bu eşitlik 40 yıldır tam olarak uygulamaya sokulmuş değil. Aynı iş yerinde bir erkekle aynı işi yapan kızkardeşlerimiz erkeklerden hala daha az kazanıyorlar. İşten çıkartmalar, terfiler ya da iş bölüşümünde de bu ayrımcılık sürüyor. Bu yüzden kadınlar olarak “Eş değer işe eşit ücret” istiyoruz!

Tabi bu sadece çalışabilen kadınlar için geçerli. Ücretli çalışma hayatına dahil olamayan kadınların evdeki emekleri ise görünmüyor dahi, hatta köle emeği gibi yok sayılıyor! Ücretli olarak çalışsak da çalışmasak da ev işlerinin sorumluluğunun büyük kısmı hala bizlerin üzerinde. Bu konudaki eşitsizlik de devam etmekte. Yani iş yerinde patronlar ve devlet kadınların emeğine el koyarken, evde de erkekler emeğimize el koymaya, ev işlerini bizler üzerinden sürdürmeye devam ediyorlar. Bu yüzden kendimize ayıracak “Daha fazla zaman” istiyoruz!  

Bütün bunların yanı sıra hayatın her alnında cinsiyetçi ötekileştirmeler, aşağılamalar, tacizler ve tahakkümlerle yüz yüze kalmaya devam ediyoruz. Yüzbinlerce kadının cadı diye yakıldığı, nehirlerde, kuyularda boğulduğu bu coğrafyada kadına yönelik ayrımcılık devam ediyor. Kaba ya da inceltilmiş olarak cinsiyetçiliğin devam ettiği bu ülkede cinsel kimliğimize “Daha fazla saygı” istiyoruz!

Ve elbette göçmen kadınlar olarak bütün bu ayrımcılıklara bir kat daha fazla maruz kalıyoruz. Yeterince dil bilmememiz, ülkenin kültürel kodlarına hakim olmamamız, göçmenlikten kaynaklı kimi kısıtlılıklarımız bütün alanlarda bizleri daha fazla dezavantajlı duruma düşürüyor. Bu yüzden de “Herkes için” diyoruz. Eşitlik “Herkes için”. Daha fazla zaman “Herkes için” . Daha fazla saygı “Herkes için”.  

Grevimiz erkek egemenliğinin,  yaşandığı bütün alanlarda, iş yerlerinde, evlerde, okullarda, mutfaklarda, yatak odalarında… 14 Haziran’da var olduğumuz bütün alanlarda “kadınlar durursa hayat durur” diyeceğiz.

Siz de bu büyük direnişin parçası olun. Gücünüz, imkanınız neye ne kadar yetiyorsa, hangi eylem biçimini yapabilirseniz, ister işi durdurarak, ister trafiği keserek, ister mitinge eyleme katılarak, ister yemek yapmayarak, ister o gün evi terk ederek, ister sevişmeyerek, ister kol bandı takarak, ister düdük çalarak… Yani nasıl ve ne yapabiliyorsak onu yaparak bu tarihi direnişe güç verelim. Çünkü bu direniş senin için, benim için, çocuklarımız için yani bütün kadınlar için!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre Kadın Meclisi

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑