fbpx

İsviçre

Published on Mart 29th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

SYKP İsviçre Kadın Meclisi: Yalnız değilsiniz kızkardeşler

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İsviçre Kadın Meclisi bir açıklama yayınlayarak Korona salgını günlerinde kadınların iş yüklerinin çok fazla arttığına ve erkek şiddeti vakalarının sayısındaki yükselişe dikkat çekti.

Açıklamada kadınlara şiddet ve artan iş yükü konusunda sessiz kalınmaması çağrısı yapıldı, acil durumlarda başvurulabilecek iletişim numaraları paylaşıldı.

SYKP İsviçre Kadın Meclisi bu süreçte çalışmaya devam eden sektörlerdeki kadın yoğunluğuna da dikkat çekerek İsviçre devletine zaruri iş kolları dışında çalışmayı tamamen durdurması, çalışmak zorunda olan alanlarda ise tam hijyen koşullarının sağlaması çağrısında bulundu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Korona günlerinde yalnız değilsiniz kızkardeşler

Koronalı günler, biz kadınlara Alman ve İtalyan Faşizminde kullanılan 3 K`yı hatırlatıyor: Kirche (Kilise), Küche (Mutfak), Kind (Çocuk). Kriz ve savaş anlarında kadınlara layık görülen “yüce görev” dört duvar arası, çocukların, yaşlıların ve hastaların yanı, mutfaktaki ocağın başı oluyor.

İnsanlığın yaşadığı tüm kriz dönemlerinde, doğal afetlerde, savaşlarda, yoklukta-yoksullukta fatura daima kadınlara çıkarılıyor. Kadınlar, yara almış sistemin, sağaltıcısı, yeniden yaratıcısı, onarıcısı yükünü, isteseler de istemeseler de sırtlarına yüklenmiş halde buluyorlar.

Dünyanın her yerinde baş gösteren Korona krizini önlemeye çalışan iktidarlar, önce çocuklar için okulları tatil ederken, aynı zamanda kadınlara evde öğretmenlik, koçluk, antrenörlük, satranç- resim-dans öğretmenliği, sırdaşlık, arkadaşlık görevini de yükledi. Sokağa çıkmak sınırlandırıldığında ve karantina günlerinde kadınların evdeki işlerine, psikologluk, tavla arkadaşlığı, içki masası yoldaşlığı, futbol ahbaplığı gibi beklentiler de eklendi. Binyıllardır devam eden ve kapitalizmle de işbirliği içinde olan erkek egemenlik bir çırpıda bu görevler kadınların üzerine yıkıverdi.

Evde mecburen kalınan bu günler, “ev işlerinin ortaklaştırılması” alıştırmasının yapılması için çok iyi bir fırsat, erkeklerin kolları sıvamasının zamanıdır. Bunu kadınlar olarak hemen istiyoruz!

Şiddete sıfır tolerans!

Medyaya çok az bir kısmı yansıyan kadına yönelik erkek şiddetindeki artış da bu sürecin bizler için çok daha zor geçeceğini gösteriyor. “Çok bir arada durduk, canım burnumdaydı, sokağa çıkamamak beni agresif yaptı, iki gün evde kaldık…” gibi bahaneler hiçbir şekilde kadına yönelik fiziki ya da psikolojik şiddetin gerekçesi olamaz. Kızkardeşlerimize böylesi durumlarda sessiz kalmamalarını ve şiddeti kabul etmemelerini, erkeklere ise asla bu tür yaklaşımlara yeltenmemelerini hatırlatıyoruz. SYKP İsviçre Kadın Meclisi olarak herkesin evinde yalnızlığa itildiği bu günlerde, çocuklara ve kadınlara uygulanacak her türlü kötü muamele ve şiddetin karşısında, kadınların yanında olacağız.  Bu tür davranışları en yaygın şekilde teshir edeceğiz, bağıracağız, herkese duyuracağız ve gereğini yapacağız.

Kadınlara bütçeden daha fazla pay!

Sadece ev içinde değil, çalışmaya devam eden iş kollarında da kasiyerlerin, hemşirelerin, hasta bakıcıların, yaşlı bakım evlerinde çalışanların, pedagogların büyük kısmının da kadın olması, bizlerin çalışma hayatındaki yerlerimizi de gösteriyor. Zaruri iş kolları dışında bütün işyerlerinin kapatılmasını istiyor, zorunlu çalışma alanlarında yetersiz hijyen koşullarında çalışmak zorunda bıraktırılan kadınların ve elbette erkeklerin hayatlarının tehlikeye atılmasına itiraz ediyoruz. Ücretli ve ücretsiz emeğiyle üretime, bütçeye bu kadar katkı sunan kadınlara, Koronalı günler için ayrılan bütçeden daha fazla pay istiyoruz.

Kadınların dört duvar arasında seslerinin kısılmasına izin vermeyeceğiz, Koronalı – Koronasız tüm zamanlarda, özellikle de bu günlerde dayanışmamızı yükselteceğiz.

Yalnız değilsin! Güçsüz değilsin! Kimsesiz değilsin!

Telefon et, hemen yardım yollayalım, tercümanlık yapalım, yol gösterelim!

SMS yaz, hemen yardıma gelelim, gelebilecek kurum ve kuruluşları harekete geçirelim!

Utanma! Sen değil, sana bunu yapan utansın!

Coronalı günler geçecek, kadın dayanışması güçlenerek büyüyecek!

Acil durumda arayabileceğiniz numaralar:

Aargau/Solothurn: 062 823 86 00 > Basel: 061 681 66 33 > Bern: 031 332 55 33 > Fribourg: 026 322 22 02 > Genf: 022 797 10 10 > Graubünden: 081 252 38 02 > Liechtenstein: 00423 380 02 03 > Neuenburg: 032 886 46 36 > Thun-Berner Oberland: 033 221 47 47 > Winterthur: 052 213 08 78 > Zürcher Oberland: 044 994 40 94 > Zürich Violetta: 044 350 04 04> Wallis: 079 628 87 80

SYKP İsviçre Kadın Meclisi

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑