Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ulusl..." /> SYKP Kadın Meclisi: Yaşasın Kadın Özgürlük Mücadelesi!

Kadın

Published on Kasım 25th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

SYKP Kadın Meclisi: Yaşasın Kadın Özgürlük Mücadelesi!

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle SYKP Avrupa Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada, kadınlar özgürlük mücadelesine, dayanışmaya çağrıldı.

AF Haber Merkezi


“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Avrupa Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

25 Kasım «Kadına yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü»

1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde, Diktatör Trujillo Hükümetine karşı mücadele eden Mirabel kardeşlerin diktatörlük tarafından işkence edilerek katledildikleri gündür 25 Kasım.


Trujillo, 31 yıl ülkeyi baskı ve diktatörlükle yönetti, Mirabel kardeşlerin verdiği mücadele halk kitleleri üzerinde büyük sempati topluyordu.

Mirabal Kardeşler ve eşleri, Trujillo diktatörlüğüne karşı Clandestina isimli gizli bir örgüt kurdu. Trujillo yönetimine karşı insan hakları ve demokrasi için mücadelede simgeleşen kadınlar diktatörlük tarafından defalarca tutuklandı. Mal varlıklarına el konuldu. Bunlarla yetinmeyen Trujillo, bir halk konuşmasında “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel Kardeşlerdir” diyerek Mirabel Kardeşleri hedef gösterdi. Bu konuşmadan sadece 23 gün sonra, hapishanedeki eşlerini ziyaretten dönen üç kız kardeş tecavüz edilip uçurumdan aşağı atılarak öldürüldü. Bu cinayet, resmi kayıtlara “trafik kazası” olarak geçti. Bu olay Dominik halkı tarafından büyük tepkiye dönüştü ve bir yıl sonra Trujillo devrildi.

25 Kasım tarihi dünya mücadele tarihine kadın mücadelesi olarak geçti.

1981 yılında Colombia`nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı kadınlar 25 Kasım tarihini kadına yönelik şiddetle mücadele günü ilan ettiler. O günden sonra çeşitli ülkelerde bu tarih çeşitli eylemliliklerle mücadelenin adı oldu ve artık uluslararası boyutta tüm dünyada 25 Kasım kadın mücadelesi günüdür.

Yıllardır erkek egemen sistem kadını susturarak, gelişmesinin önüne set oluşturarak kadını ev işlerine ve çocuk bakımına hapsederek kendi sefasını sürmüştür. Sanayileşme ile birlikte kadının da erkekler gibi üretime katılmalari bir taraftan kadının kamusal alanda varlık mücadelesini yükseltirken, bir taraftan da uygulanan şiddetin şekli değişmiştir. Bir zamanlar susturulan, geleneksel aile yapısı içinde sessiz kalmaya mecbur bırakılan kadın artık bilinçlenmeye, sesini yükseltmeye baslamıştır. Bir taraftan devlet, diğer taraftan aile içindeki erkek egemen zihniyet kadının güçlenmesini ve yüzyıllardır süren egemenliklerinin ellerinden almasını bir türlü hazmedememektedir.

Dünyanın her yerinde kadınlar çalıştığı işyerinde, toplu taşıma araçlarında, alış-veriş merkezlerinde tacize uğramakta, sokak ortasında ya kocası ya sevgilisi tarafından öldürülmekte ya da sermayenin çıkar savaşlarında yerlerinden yurtlarından sürülmeye mecbur bırakılmaktadır.  

Artık dünyanın dört bir yanında örgütlü mücadeleyi sürdüren kadınlar olarak, hiçbir kadının ikinci sınıf insan muamelesi görmesine, tacize-tecavüze uğramasına, öldürülmesine ve kadına yönelik şiddetin hiçbir türüne izin vermeyeceğiz!

ÖLDÜRÜLMEK İSTEMİYORUZ!

YAŞASIN KADIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ! YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!


Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑