fbpx

Türkiye

Published on Kasım 29th, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

Teslim Töre İstanbul’da Sinan Cemgil’in yanında toprağa verildi (FOTO GALERİLİ)

İsviçre’de yaşamını yitiren 68 kuşağının öncü isimlerinden Teslim Töre, binlerce insanın katıldığı cenaze töreninin ardından yoldaşı Sinan Cemgil’in yanında toprağa verildi.

İsviçre’nin Bern şehrinde kanser tedavisi gördüğü hastanede 24 Kasım günü yaşamını yitiren 68 kuşağı devrimci hareketinin öncülerinden Teslim Töre, son yolculuğuna uğurlandı.

Karacaahmet Sultan Dergâhı’nda yapılan cenaze töreninin ardından Teslim Töre, Karacaahmet Mezarlığı’nda yoldaşı Sinan Cemgil’in yanında toprağa verildi.

Teslim Töre’yi son yolculuğuna uğurlamak üzere ailesi, yoldaşları ve sevenlerinin yanı sıra çok sayıda, sol, sosyalist yurtsever ve emek örgütü temsilcisi de katıldı. Uğurlama töreninde HDP Eş Başkanı Sezai Temelli ve HDP Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Gülistan Koçyiğit, Oya Ersoy, HDK eş Başkanı Sedat Şenoğlu, SYKP Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur, Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, ÖDP Eş Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Genel Başkanı Sinan Tutal, Halkevleri Eş Başkanı Nuri Günay, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, TKP yöneticisi Aydemir Güler, Mücadele Birliği, EMEP, ESP, TÖP yöneticileri hazır bulundu. 

Muazzez Töre: Bir ömür babamı özleyerek geçirdim

Muazzez Töre

Birçok kurum ve derneğin çelenk gönderdiği cenaze töreninde konuşan Töre’nin kızı Muazzez Töre, “Bir ömür babamı özleyerek geçirdim. Hiçbir zaman yan yana kalamadık. Babam ya illegal hayattaydı ya da hapishanedeydi” dedi.

Töre “Babam sağlığında Türkiye’de çok kalamadı. Şu anda faşizmin egemen olduğu topraklara döndü oysa burada demokrasi egemen olmalıydı. Onu kıskandım hep sadece beni sevsin diye. Oysa o bana ‘Benim seni sevmeme gibi bir şansım yok. Doğa zaten bana bunu verdi. Önemli olan bütün çocukları sevebilmektir’ derdi. Babam hep mücadele etti. Hapis yattı. Geride kalanlar mücadelesini katlayarak büyütecekler ve babam da bu topraklarda demokrasi inşa edilince huzur içinde yatacak” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Temelli: Mahir’in, Deniz’in, İbrahim’in yoldaşına ışıklar yoldaşlık etsin

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise, Töre ailesine ve yoldaşlarına baş sağlığı dileyerek, 68 kuşağının büyük bir devrimcisini yitirdiğini belirtti ve ekledi:

“Aslolan tarihi değiştirmektir. Çok az bir süre kendisi ile çalışma olanağı buldum. Umut yüklü mücadelesi ile hepimize örnek oldu. 68 kuşağı olarak anılıyor ama her kuşakta mücadelesi ile var oldu. Kuşaklar arası kopukluğu gideren bir anlayışın öncüsüydü. “Türkiye demokrasiye, barışa ve Teslim Töre’ye hasret. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Yitip gidenler bize faşizme karşı omuz omuza olmayı bıraktı. Bu mirasa kıskançlıkla sahip çıkmalıyız. Faşizmi yıkacağız, zulmü bitireceğiz. O günden önce ölenlere sözümüz bu olsun. Mahir’in, Deniz’in, İbrahim’in yoldaşına şimdi ışıklar yoldaşlık etsin diyorum.”

Cavit Uğur: Söz veriyoruz ona, ”Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak”

SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur ise, ”Merhaba arkadaşlar, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Türkiye’nin kötü bir geleneği var. İnsanlar ancak öldükleri zaman kıymet veriliyor. Ancak buradan görüyoruz ki, Teslim abinin her farklı siyasetten yoldaşları, arkadaşları burada. Bu onun uğruna mücadele ettiği bir özellik olarak duruyor.

Bundan on gün önce Antep’te bir köye gittim. Köseler Köyü’ne, yani onun 40 yıl önce gezdiği, örgütlediği köylülerin arasındaydım. O zaman orada henüz çocuk yaşında olan insanlar dediler ki, ”Biz Teslim abiyi çok iyi hatırlıyoruz. Soğanı tutar tek eliyle sıkar ve ezerdi.” Teslim Töre hakkında yaratılan tüm efsaneler, efsane değil hakikatin kendisidir.  Sosyalist hareketin, işçi hareketinin bugünün koşullarında yeniden kurulması, sosyalizmi eşitlik, kardeşlik temelinde bütün ülke topraklarında yeşertmek için söz veriyoruz ona. Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar her şey emeğin olacak.” ifadelerini kullandı. 

Teslim Töre ile çok uzun yıllar birlikte hareket etmiş, mücadele etmiş olan Kenan Kalyon ise şu ifadeleri kullandı:

Kenan Kalyon

”Merhaba yoldaşlar, dostlar, Teslim Töre’nin yakınları, ailesi ve yoldaşları. Teslim yoldaşı Malatya’daki öğrencilik yıllarından uzaktan tanısamda onunla doğrudan tanışmam bir gece Fırat’ın kıyısında gerçekleşti. Bir gece boyunca tartıştık. Birlikte öğgütlenme meselelerini, Türkiye’nin sorunlarını ve birlikte çalışıp çalışmayacağımızı tartıştık. İsimsiz bir gruptuk. Döndük, kendi aramızda değerlendirme yaptık ve bu harekete katılma kararı aldık. O zamandan beri de Teslim yoldaşla birlikteyiz. Son görüşüm bundan 5 ay önce yurtdışındaydı. Bir daha görmek isterdim, nasip olmadı. Şimdi onu burada hep beraber son yolculuğuna uğurlayacağız.

Nedir Teslim Töre’yi farklı kılan diye soracak olursak?  Evet, farklıdır. Hakikaten son derece özgün bir devrimciydi. O bir halk önderiydi, bir kitle önderiydi ve bir doğal önderdi.  Siyasi liderliğe geçişi buradan yaptı. Bu herkese nasip olan bir özellik değil. Ve siyasi liderliğe geçtikten sonrada bu doğal önderlikten gelen hasretliğini, buradan gelen edinimlerini asla terk etmedi.’

Ergun Adaklı: Teslim unutulmayacaktır!

Ergun Adaklı

Teslim Töre’nin en eski yoldaşlarından Ergun Adaklı duygu dolu bir konuşma yaparak, Töre’yle 50 yıllık bir yoldaşlığı olduğunu belirtti. Adaklı Töre’nin verdiği mücadeleyle devrimcilerin ve halkların belleğinde unutulmaz bir iz bıraktığını söyledi. Ergun Adaklı Töre’nin halkla iletişiminin çok güçlü olduğunu belirterek arkasında onu seven binlerce, onbinlerce işçi, köylü insna bıraktığını dile getirdi.

Taş: Kendimizi geliştirseydik, Kürt meselesi bu noktada olmazdı

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ise “her zaman anlamaya ve uygulamaya yatkın bir kişiliği vardı. Geçmişe yaslanmayan bir insandı” dedi. Özeleştiride bulunan Taş, “Bugün kendimizi daha fazla geliştirebilseydik, bugün Türkiye bu durumda olmazdı. Buna yürekten inanıyorum. Önem verdiği Kürt meselesi bu noktada olmazdı. Bunu el birliği ile beceremedik. Hayat ve tarih devam ediyor. Mutlaka ama mutlaka bir gün fabrikalar tarlalar, emeğin olacak” diye konuştu.

Sinan Tutal: Örnek bir kişilikti

Sinan Tutal

Yeşil ve Sol Gelecek Partisi EŞ Başkanı Sinan Tutal ise Teslim Töre’nin 68’den bu yana pek çok kuşağın deneyimini biriktirerek bu günlere taşıyan bir devrimci olduğuna dikkat çekti. Tutal ayrıca Töre’nin çağı anlamaya ve kendini yenilemeye açıklığıyla bütün devrimcilere örnek bir kişilik olduğunu da vurguladı.

Gülistan Koçyiğit: Bir miras bıraktı

Gülistan Koçyiğit

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit de “Bize onurlu bir yaşamı, mücadeleyi, toplumsal bir hayat, kurtuluşumuz için bir miras bıraktı. Bugün burada hepimizin bu mirasa sahip çıkması gerekir” diye konuştu.

Sinan Çiftyürek: Partinin militanıydı

KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek Teslim Töre’nin Kürt kimliğine de vrgu yaparak konuşmasını Kürtçe olarak başlattı. Töre’nin parti sekreteri olsa da her zaman parti militanı gibi çalıştığını, davrandığını belirten Çiftyürek, Töre’nin hem örgütçü hem de aydın yönü olan bir lider olduğunu vurguladı.

Nuri Günay: Anısını Yağatacağız

Halkevleri Eşbaşkanı Nuri Günay

Halkevleri Eşbaşkanı Nuri Günay, “Sosyalist ve devrimci olmak en yüce değerimizdir. Teslim Töre yoldaşımızdır. Anısını mücadelemizde yaşatacağız” dedi.

Erkan Baş: Ara halkaydı

TİP Genel Başkanı ve Milletvekili Erkan Baş

TİP Genel Başkanı ve Milletvekili Erkan Baş “Bugün burada Teslim Töre’yi sonsuzluğa uğurlarken öncelikle olarak bizlere taşıdıkları o mücadele azmini kararlılığını sürdürmek konusundaki sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuzu söylemek isterim. Kopan halkaların birbirine bağlanmasında Teslim Töre ve Töre kuşağı devrimcilerinin bizler açısından son derece önemli bir yeri vardır” diye konuştu.

Anma etkinliğinden sonra mezarlığa doğru yürüyüş düzenlendi. Teslim Tören, defin sırasında binlerce kişi tarafından slogan ve enternasyonal şiirlerle son yolculuğuna uğurlandı. 

Siyasi Haber /ANF /AF

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑