Almanya

Published on Şubat 6th, 2020 | by Avrupa Forum 10

0

Thüringen’de bir günlük başkanlık yetti: Kemmerich 93 bin Euro gelir elde edecek

Thomas Kemmerich, FDP’nin AfD oylarıyla Thüringenin Başbakanı seçilen adayı, istifasını verene dek tam olarak 24 saat 31 dakika boyunca Başbakan idi. Bu sayede yaklaşık 93 bin Euro’nun da hiçbir şey yapmadan sahibi olmuş oldu. Kemmerich Şubat ayı için bir Başbakanın alması gereken geliri tam olarak alacak.

Doğu eyaletlerinde eyalet Başbakanlarının aldığı gelir 16 bin 617 Euro 74 Cent brüt. Buna hizmet bedeli olarak 766 Euro daha ekleniyor. Kemmerich evli olduğu için aile desteği olarak 153 Euro daha gelir alacak.


Kemmerich ayrıca Thüringen Bakanlık Yasası’na göre görevden ayrılmanın ilk ayından itibaren geçiş dönemi ücreti almaya da hak kazandı. Yani Kemmerich 6 ay boyunca başbakanıın “geçiş dönemi” ücretini almaya devam edebilecek. İlk 3 ay aile desteği ve makam ücreti tam olarak verilecek, geri kalan destekler ise yarıya düşürülecek.

Toparlasak bu şu anlama geliyor: Kemmerich ilk 3 ayda 50 bin 312 Euro 22 Cent ve kalan 3 ayda da 25 bin 156 Euro 11 Cent kazanacak. Toplamda 75 bin 468 Euro 33 Cent ediyor. Şubat ayının da gelirini hesap edince 93 bin 5 Euro 7 Cent Euro gibi bir rakam ortaya çıkıyor. 24 saatlik Başbakanlık için. Eğer ki Thüringen de seçim dönemi uzar ve Kemmerich geçici olarak makamda kalırsa, normal başbakan gelirini almaya devam edecek. Bu durumda geliri 100 bin Euro’yu da aşabilir.

(RND-Redaktionsnetzwerk Deutchland)


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑