Almanya

Published on Şubat 8th, 2020 | by Avrupa Forum 10

0

Thüringen’de büyük miting çağrısı: Faşistlerle uzlaşma yok! #nichtmituns

Thüringen’de eyalet hükümetine AfD’nin oyları sayesinde FDP’li Thomas Kemmerich’in seçilmesinin ardından protesto gösterileri düzenleniyor. Protestoların esas amacı, Kemmerich istifa etmiş, FDP merkezi olarak özeleştiri vermiş olsa dahi liberal-muhafazakar kesimlere AfD’yi meşrulaştırmaya fırsat verilmemesi.

Thüringen’de çoğunluğu temsil eden Sol Parti-Yeşiller-SPD koalisyonunu bloke etmek için FDP, CDU ve AfD oylarıyla birinci çıkan FDP’li Thomas Kemmerich, önce hükümeti kuracağını ilan etmiş, ardından merkezi olarak hem CDU hem FDP’den gelen baskılar üzerine istifa edeceğini açıklamıştı. Thomas Kemmerich bugün görevinden istifa etti.


“#nichtmituns Faşistlerle uzlaşma yok – hiçbir zaman ve hiçbir yerde!” diyerek Fridays for Future, DGB, ver.di gibi sendikal hareketler başta olmak üzere pek çok organizasyon Thüringen’in başkenti Erfurt’ta 15 Şubat Cumartesi günü merkezi bir miting çağrısı yaptı. Mitinge tüm Almanya’dan katılım bekleniyor. Miting saat 13:00’da Erfurter Dom önünden başlayacak.

Öte yandan aynı gün Dresden’de düzenlenecek Avrupa’nın en büyük Neonazi yürüyüşüne karşı da bir yürüyüş olacak.

Etkinlikle ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz (Türkçesi aşağıda): https://www.facebook.com/events/192783501780950/

Faşistlerle uzlaşma yok – hiçbir zaman ve hiçbir yerde!

15 Şubat 2020 | Erfurt | 13:00 | Domplatz
5 Şubat 2020 bir tabunun yıkıldığı gün oldu. CDU ve FDP, önceki tüm vaatlerine rağmen, Thüringen’de aşırı sağ AfD ile birlikte başbakan seçtiler. Kemmerich’in geri adım atmasından sonra bile, bir şey açık: Faşistlere karşı durulan direniş duvarında derin bir çatlak oluştu. FDP ve CDU, AfD ile ortak çalışmaya hazır.
Biz ise aşırı öfkeliyiz. Tüm demokratlar için çıkarılacak ders şu olmalıdır: AfD ile federal hükümette, eyaletlerde yerel düzeyde kesinlikle işbirliği yapılamaz!
Faşistlerle uzlaşan herkes dayanışmacı tüm toplumu karşısına almış demektir.
Protestolarımızı yüksek sesle ifade edeceğiz.
Hepimiz her gün:

-Demokrasi ve toplumsal anti-faşizm için!
-İşçi hakları, sosyal adalet ve iklim adaleti için!
-Irkçılık, anti-Semitizm ve anti-feminizme karşı!
-AfD ile herhangi bir işbirliğine karşı!

mücadele ediyoruz.

Herkesi ülke çapında 15 Şubat Cumartesi günü Erfurt’ta bizimle birlikte sokağa çıkmaya çağırıyoruz.
Aynı gün dostlarımız Dresden’deki Nazi yürüyüşüne karşı eylem yapacaklar.
Faşizme karşı mücadelemiz #bölünemez! #unteilbar!


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑