Almanya

Published on Şubat 6th, 2020 | by AF Teknik

0

Thüringen’de Liberal-Faşist İttifak tepki topluyor

Liberal Demokratların (FDP) adayı Thomas Kemmerich seçimin galibi olan Sol Partiyi ve planladığı Sol Parti-Sosyal Demokrat Parti- Yeşiller Partisi koalisyonunu bloke etmek için AfD’nin desteğiyle 44 oya karşı 45 oyla Thüringen’in Valisi seçildi.

Bu gelişme Almanya çapında tepki toplamaya devam ediyor.


Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Almanya Koordinasyonu Almanca ve Türkçe iki dilde yaptığı yazılı açıklama ile bu ittifakı protesto etti.

Açıklamada FDP’nin tarihten hiçbir şey öğrenmediğini vurgulayan SYKP, faşist ve ırkçılarla araya mesafe konması gerektiği çağrısı yaptı.

Açıklamanın tam metnini aşağıdadır.

“Sosyalistler yöneteceğine faşistlerin desteğiyle yönetmeyi tercih ettiler!
Bugün Özgür eyalet Thüringen için karanlık bir gün. Çünkü Liberal Demokratların adayı Thomas Kemmerich seçimin galibi olan Sol Partiyi, ve planladığı Sol Parti-Sosyal Demokrat Parti- Yeşiller Partisi koalisyonunu bloke etmek için AfD’nin desteğiyle 44 oya karşı 45 oyla Thüringen’in Valisi seçildi.
Kemmerich’i canı gönülden tebrik eden ise, mahkeme tarafından ‘Faşist’ olduğu tescillenmiş Thüringen AfD başkanı Höcke oldu.
Sol Parti’nin birinci geldiği seçimlerden sonra eyalette Sol Parti, Yeşiller ve SPD’nin koalisyonu bekleniyordu. Bu partiler ise böyle bir koalisyon için programlarını deklare etmişlerdi. FDP ise Thüringen’de açık bir karar verdi: Solcular yöneteceğine faşistlerin desteğiyle biz yönetelim! Çünkü FDP her fırsatta Sol Partiyi ‘Aşırı sol’ diye nitelemeye ve AfD ile aynı torbaya koymaya çalışıyor. Tarihten hiçbir şey öğrenmeyen Thüringenli liberal demokratlar şimdi CDU ve SPD ile koalisyon kurmaya girişeceklerini açıkladılar.
SYKP-Almanya olarak CDU ve FDP’ye çağrımızdır: Faşistlerle, ırkçılarla aranıza mesafe koyun ve meşru sol hareketleri AfD ile aynı kefeye koymaktan vazgeçin!”

“Es ist besser, mit der Unterstützung der Faschisten zu regieren, als von den Linken regiert zu werden!
Heute ist ein schlechter Tag für den Freistaat Thüringen, denn FDPs Ministerpräsident Kandidat ist mit den Stimmen der AfD Abgeordneten Ministerpräsident gewählt worden.
Die FDP Thüringen und deren Kandidat Kemmerich haben eine Entscheidung getroffen und es ist uns klar: Lieber mit Faschisten regieren als von Sozialisten regiert zu werden! Denn die erwartete Regierung war eine Rot-Rot-Grün Koalition, welche von FDP “Linksextrem” bezeichnet wird.
Die FDP hat kein Plan für Regierung, sogar keine Mehrheit! In jedem Anlass spricht die FDP über Freiheit, Demokratie und Menschenrechte, aber in Thüringen bekommen sie gerne die Unterstützung von einer Partei, die antidemokratisch ist und deren Land Chef Höcke durch das Verwaltungsgericht als Faschist bezeichnet werden darf.
Unser Appel ist als SYKP-Deutschland an CDU und FDP: Distanzieren sie sich von den Faschisten, Rechtsradikalen und Hören sie Auf mit der Kriminalisierung der Linken!”

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑