fbpx

ABD

Published on Haziran 22nd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

TikTok kullanıcıları ve K-pop dinleyicileri Trump’ın seçim mitingini trolledi

ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası için Cumartesi günü Tulsa’da gerçekleşen mitingde büyük bir kalabalık bekliyordu ama bu beklenti gerçekleşmedi. Trump konuştuğu sırada arenadaki 19 bin koltuğun çoğu boştu. Yüzlerce genç TikTok kullanıcısı ve K-pop (Kore pop şarkıları) dinleyicisinin Trump’ın ekibini kandırdığı ve mitingin bu yüzden boş kaldığı iddia ediliyor.

The New York Times’ın aktardığına göre Trump’ın seçim kampanyasının resmi Twitter hesabı, 11 Haziran’da mitinge katılmak isteyenlerin internet üzerinden ücretsiz bilet almasını istedi. Bunun üzerine K-pop hayran hesapları, takipçilerini mitinge kaydolmaya çağırdı ama kaydolan gençlerin hiçbiri mitinge katılmadı.

Söz konusu çağrının TikTok’ta da büyük çapta karşılık bulduğu ve milyonlarca kez görüntülenen videoların izleyicileri mitinge kaydolmaya teşvik ettiği bildirildi.

Sosyal medya kampanyasına katılan 26 yaşındaki YouTuber Elijah Daniel, çağrıların çoğunlukla TikTok’ta yayıldığını söyledi: “Twitter’daki K-pop dinleyicileri ve TikTok kullanıcıları arasında güçlü bir ittifak var ve bilgileri hızla birbirlerine aktarıyorlar. Hepsi algoritmaları ve videoları nasıl izleteceklerini biliyor.”

Ayrıca birçok kullanıcının planı gizli tutmak için 24 ila 48 saat sonra paylaşımlarını sildiği bildirildi. Daniel, konuyla ilgili şunları aktardı: “Pek çok kullanıcı Trump’ın meseleyi anlamasını önlemek için paylaşımlarını aynı gün sildi. Bu çocuklar çok akıllı ve her şeyi düşünmüşler”.

(Videonun üstündeki tweet: z kuşağı, ‘tiktok’ ergenleri ve kpop hayranları Trump’ın Tulsa mitingini mahvetmek için bir araya geliyor)

CNN’in haberine göre geçen hafta bir kadın, “Oh hayır, çok hasta oldum, artık Trump’ın mitingine gidemem” diye konuştuğu şakalı videoyu TikTok’ta paylaştı. Sonrasında ise binlerce kullanıcı, aynı platformda milyonlarca kez görüntülenen benzer videolar paylaştı.

Twitter kullanıcıları, zaferlerini Cumartesi gecesi ilan ederken, ABD siyasetinin ünlü simaları da olayların dışında kalamadı. Demokrat partili Alexandria Ocasio Cortez, mitinge katılımın radikal protestocular tarafından engellendiğini iddia eden Parscale’e cevaben şunları söyledi:

“Aslında Trump kampanyası sahte bilet rezervasyonu yaptıran TikTok gençleri tarafından bozguna uğratıldı. Kovid salgınında bir milyon insanın arenada toplanıp beyaz üstünlükçü söylemlerinizi dinlemek isteyebileceğine sizi inandırdılar. Z kuşağına teşekkürler. Hepinizle gurur duyuyorum”.

Cumhuriyetçi stratejist Steve Schmidt ise Twitter’dan yaptığı açıklamada bu iddiaları kabul etti. “Bunu söylediğim için çok üzgünüm ama olan şuydu: Amerika’nın gençleri Trump’ın seçim kampanyasına vahşi bir darbe vurdu” diyen stratejist, şöyle devam etti: “Kampanyanın ardındaki aptallar ise 1 milyon kayıt aldıkları için övündüler”.

Kaynak: Independent Türkçe

Tags: , , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑