fbpx

Yazarlar

Published on Kasım 25th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

TİP İlçe başkanıydı, Haşhaş Gazetesinin başyazarı idi – Doğan Özgüden

Sürgünde yitirdiğimiz yoldaşımız, sevgili dostumuz Teslim Töre, haklı olarak, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan’ın önderliğini yaptığı Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun kırsal kesimde örgütlenmesini sağlayan isim olarak tanınır. Ancak onun sosyal-siyasal mücadelesi çok daha önceki dönemde, tıpkı Deniz Gezmiş’inki gibi, Türkiye İşçi Partisi saflarında başlamıştı.

Her ikisini de daha o dönemde sosyalist mücadelenin gözü pek militanları olarak tanıdım.


Teslim Töre, parti yoldaşlığının yanı sıra, bir de sol medyada meslektaşımdı.

12 sendikacının kurduğu Türkiye İşçi Partisi, Mehmet Ali Aybar’ın genel başkanlığı üstlenmesinin ardından büyük kentlerde olduğu gibi Anadolu kent ve kasabalarında da hızla örgütlenmeye başlamıştı. Güneydoğu illerindeki örgütlenme, Aybar’ın 1963’de bölgeye yaptıgı bir ziyaretin ardından büyük ivme kazanmıştı.

Teslim Töre de o yıl partiye katılmış, ardından da partinin Akçadağ ilçe başkanı olmuştu. 1969 milletvekili seçimlerinde de “bağımsız sosyalist” milletvekili adayı idi.


60’lı yılların ikinci yarısında biz İstanbul’da Ant Dergisi’ni çıkartırken, Anadolu’nun dört bir yanında büyük zorluklarla yayımlanan sol gazeteleri de tanıtıyor, mücadelelerine destek veriyor, Türkiye insanına Bâbîâli medyasının tekelini ve sansürünü aşan bir ses duyurmaya çalışıyorduk.

Bu gazetelerden biri de Malatya’da yayımlanan, anti-emperyalist ve sol hareketin sesini cesaretle duyuran Haşhaş gazetesi idi.

Haşhaş’ı neden yayımladıklarını Teslim Töre Facebook’ta kendisine ait Yeni Sayfa’daki çeşitli yazılarında ayrıntılı olarak anlatmıştı. Özetleyerek veriyorum:

“1968-69 yılları idi. O dönem ben Akçadağ TİP ilçe başkanı idim. Süleyman Kırteke de Malatya pasajda terzi dükkanı açmış, terzilik yapıyordu. Tabii ki o da TİP’li idi. Afyon ekiminin yasaklaması en çok afyon eken Malatya çiftçisini etkilemiş olduğundan Malatya’da yasağa karşı bir ‘haşhaş mitingi’ yaptık. Ardından birlikte bir yerel gazete çıkartmaya karar verdik. Süleyman Kırteke’nin genel yayın yönetmenliğini, benim ise başyazar ve muhabirliğini yaptığım Haşhaş isimli bir gazete çıkarttık.

“Hatırladığım kadarı ile 16 sayı çıkarttık, 16 dava açtılar. ‘Bir şölenden İzlenimler’ manşeti ile çıkartmamızdan sonra da kapattılar. O dönemin Malatya Valisi, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, bazı okul müdürleri gibi devlet erkanı, Malatya’nın, belki de o dönemde Türkiye’nin en büyük kaçakçılarından Tulle İsmail’in davetlisi olarak bir şölene katılmışlardı. İçlerinde bulunan bize yakın dostlardan birisi şölenin ihtişamını bize anlattı, biz de ‘Bir Şölenden İzlenimler’ manşeti ile o ihtişamı, ona denk kavram ve ifadelerle okuyucularımıza sunduk.

“Gazetemizi derhal kapattılar, sonra dava açtılar. Beni, Süleyman’ı, Hacı Tonak’ı, Mehmet Ali Özdoğan’ı, Köse Polat’ı, Ali Reşşo Erdoğdu’yu ‘Yüce Türk Milletine’ başlıklı bir bildiriden dolayı hapse attılar, üç ay yatırdılar. Mahpusluk sırasında idare, bilerek isyan çıkarttı. Adi mahkumları tahrik etti, isyana zorladı, onlar da isyan çıkarttılar. Benden sözcülüklerini yapmamı istediler. İsyan nedeni ile gelen vali bana ‘bu cahil adamların arasında ne geziyorsun?’ diye sorduğunda ‘zorla getirdiler’ dememe rağmen isyanı bastırırken ilk olarak beni de hücrelere indirdiler. Doyasıyla, aksırasıya, tıksırasıya dövdüler. Silahlı mücadeleye o hücrede karar verdim. O zaman TİP ilçe başkanı idim, yasal siyaset yapıyordum.

“Malatya Emniyet Müdürü ‘Sana TİP’te siyaset yaptırmayacağız. Ya Adalet Partisi, ya da CHP’de siyaset yapacaksın’ demişti. Ben de ‘illegaliteye geçer, silah alır, silahlı mücadele başlatırım’ demiştim. Kesin kararımı o dayak hücresinde verdim.

“Çıkar çıkmaz da hem 69 seçimleri için çalıştım, hem de her gittiğim köyde silahlı mücadelenin propagandasını yaparak, silahlı mücadele tedarikine başladım. Ahmet Hemşerim (Ahmet Erdoğan) bu türden konuşmalarımı duyunca beni Hüseyin İnanlarla tanıştırdı.”

Teslim Töre bundan sonra THKO saflarına katılarak kırsal alanda örgütlenme sorumluluğunu üstlenmiştir.

* Bu sayfada paylaştığımız Haşhaş Gazetesi görseli 1968 Şubat ayına, Teslim Töre’nin fotoğrafı ise TKEP genel sekreteri olarak DGM tarafından tutuklandığı 1993 Mayıs ayına aittir.


Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑