Ekoloji

Published on Haziran 5th, 2019 | by Avrupa Forum 14

0

Trakya ve Diyarbakır kaya gazına feda ediliyor

Dünyayı yaşanmaz hale getiren kapitalizmin son darbesi kaya gazı ve kaya petrolü üretimleri yer üstü ve yeraltı sularını hem kirletiyor hem de tüketiyor. Bizde bu yolla harap edilen coğrafyalar Diyarbakır ve Trakya olacak

Türkiye coğrafyasında ilk kaya gazı kuyuları Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Sarıbuğday ve Bağdere köylerinde açılmıştı. Diyarbakır’dan sonra Trakya’da başlayan kaya gazı sondajları ise hızla büyümeye devam ediyor. TransAtlantic Petroleum ve alt şirketi olan Kanadalı Valeura Energy’nin bağlı ortaklığı olan Thrace Basin Natural Gas (Türkiye) Co. Trakya’da uzun süredir bu işlemi gerçekleştirmekte. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Trakya Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan Çeşmekolu-2 kaya gazı sondaj projesi ile ilgili Kırklareli Valiliğince ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir’ kararı verildiği ve sondaj çalışmasının geçtiğimiz gün başladığı duyuruldu.


Trakya suyu nerden bulacak?

Kaya gazı sondajı ve üretimi amacıyla Diyarbakır’da Silvan Barajı inşa edilirken, Trakya’da hangi barajların bu üretimlere bağlanacağı henüz belirsizliğini koruyor. Trakya’da sanayileşme nedeniyle tüm akarsular zehirlenmiş durumda. Tarımsal üretim için yegane kaynak yeraltı sularıyken kaya gazı üretimleri ile bu kaynaktan da yoksun kalınacak. Kaya gazı üretiminde büyük miktarlarda suya ihtiyaç duyuluyor. Herhalde var olan ve yeni kurulma planları yapılan barajlardaki sular bu üretime bağlanacak. Çeşmekolu-2 kaya gazı sondaj projesi ile ilgili konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hidrolik çatlatma (su ile) dediğimiz, vatandaşın kaya gazı, kaya petrolü olarak bildiği kayaçların arasına sıkışmış vaziyette duran petrol ve gazı yüksek basınçlı hidrolik (su) çatlatma yöntemiyle çıkarmaya bu adı veriyoruz. Ağırlıklı olarak Amerika’da bu teknoloji ilk olarak kullanıldı. Şimdi Türkiye’de de kullanmaya başladık” diye konuştu. Bakan Dönmez, “Bu havzada 5 bin metre derinliğe ilk defa iniyoruz, hayırlı neticeler ile arkadaşların bize müjdeli haberler vermesini de canı gönülden bekliyoruz” dedi.

Kaya gazı ve petrolü

Bir kaya gazı veya kaya petrolü sondajında birçok kimyasal madde ve kum eklenmiş su, yerin 2 ila 5 bin metre altına ortalama 15-20 kez basılır. Bir basımda ortalama 18 bin metreküp su kullanılmaktadır. Bir kuyu için toplamda yaklaşık 300 bin metreküp su kirletilerek yerin altına basılır ve bu yolla yeraltı suları yani akiferler tamamen kirlenirken çevresindeki yaşam da yok olur. Yeraltına basılan, zehir halini almış su ile karbon kayaçlar yatay sondajlarla patlatılır ve açığa çıkan gaz veya petrol yukarıya alınır. ABD’de kaya gazı şirketleri ile çiftçiler arasında ‘su savaşları’na neden olan bu süreçlerde birçok bölgede yeraltı sularının kullanılamaz hale geldiği bilinmekte. Bakan Dönmez’in teknolojiyi taşıdıklarını belirttiği ABD’de, Jose Fox tarafından hazırlanan ‘Gasland’ belgeseli tüm bu süreçleri çıplak gözle görülür kılmıştır. Yerin altına basılan zehirlenmiş su, yeraltında bulunan ağır metallerle birleşip akiferlere sızar ve yeraltı sularını geri kazanılamaz biçimde zehirler.

Tarıma en büyük tehdit

Ekosistemin yok edilmesi pahasına yürütülen bu süreçte, kaya gazı ve petrolünün üretimi, temiz su kaynaklarını hem tüketip hem de son damlasına kadar kirletecek. Kaya gazı üretimi tarım topraklarını en ileri düzeyde tehdit edip, bulunduğu bölgeyi tarım yapılamaz hale getirecek. Yeraltından su yerine elde edilen gaz ve kimyasala bulanmış zehirli akışkanla yaşamımız zehirlenecek. Tarımsal üretim bölgesi olan Trakya ve Diyarbakır’ın bu özelliğinden vazgeçildiği hem tarım politikalarından hem de enerji politikalarından ortaya çıkıyor. Bu bölgeler yaşanmaz hale gelince tek çare göç etmek olacak. Bir avuç şirketin ekolojik yıkım üzerinden ceplerini doldurduğu bu alanlarda gaz ve petrol bittiğinde ise insanların ve diğer canlıların yaşamı da bundan en ağır biçimde etkilenecek.

Kaynak : Yeni Yaşam

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑