fbpx

Sömürgecilik

Published on Ekim 15th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Trump Türkiye’ye yönelik yaptırımları açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’ye başlattığı harekât nedeniyle bir dizi yaptırım açıkladı. İkili ticaretten hükümet yetkililerine çeşitli başlıklarda yaptırımlar açıklayan Trump, harekâtı sert bir dille eleştirdi ve sırada başka yaptırımların olabileceğinin sinyalini verdi.

Türkiye’nin Demokratik Suriye Güçleri denetimindeki Kuzeydoğu Suriye’ye yönelik “Barış Pınarı” adı verilen harekât devam ederken, ABD’de gündem Türkiye’ye yönelik yaptırımlar.

Konuyla ilgili son olarak ABD Başkanı Donald Trump açıklama yaptı.

Trump, Twitter’dan yaptığı “Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki Eylemlerine Dair Açıklama” başlığını taşıyan duyurusunda, Türkiye’ye yönelik yaptırımların önünü açan kararnameyi ‘yakında’ çıkaracağını söyledi.

Açıklamaya göre yaptırımlar şunları içeriyor:

Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’de istikrarsızlığa yol açan eylemlerine katkıda bulunan kişiler ve Türkiye hükümetinin mevcut ve eski yetkililerine yaptırımlar uygulanacak.

Türkiye’den çelik ithalatında gümrük vergileri yeniden yüzde 50’ye çıkarılacak.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapılması için yürütülen müzakereler derhal durdurulacak.

Türkiye’ye ek yaptırım tehdidi

Öte yandan Trump’ın onay vereceği kararname, ciddi insan hakları ihlalinde bulunanların yanı sıra ateşkesin önlenmesinde, yerinden edilen insanların evine dönüşünde, mültecilerin zorla iade edilmesinde veya Suriye’de barışı, güvenliği veya istikrarı tehdit etmekte adı geçen kişilere yönelik “çok güçlü ek yaptırımların” önünü açıyor.

Açıklamada bir diğer vurgu ise “Türkiye’nin askeri taarruzunun sivilleri tehlikeye atması ve bölgedeki barış, güvenlik ve istikrarı tehdit etmesi.”

ABD Başkanı Trump, açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “net bir şekilde” ilettiği ifadeleri şöyle sıralıyor:

“Türkiye’nin harekatı insani krize ve olası savaş suçlarına zemin hazırlıyor. Türkiye etnik ve dini azınlıklar dahil olmak üzere, sivillerin güvenliğini  güvence altına almalı. Şu an ve belki gelecekte de bölgedeki IŞİD teröristlerinin devam eden tutukluluklarından sorumlu olmalı. Ne yazık ki Türkiye işgalinin insani etkilerini azaltıyormuş gibi görünmüyor.”

Öte yandan sivillerin rastgele hedef alınması, sivil altyapıya hasar verilmesi ve dini, etnik azınlıkların hedef alınmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Trump, bölgeye dönecek sığınmacıların bunu gönüllü yapması gerektiğini, dönüşün onurlu ve güvenli bir şekilde halledilmesinin şart olduğunu söyledi.

Trump, açıklamasını ”Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yola devam ederse, Türkiye’nin ekonomisini hızlıca yok etmeye tamamen hazırım” sözleriyle noktaladı.

“ABD, Suriye’deki korkunç eylemleri kolaylaştıran ve finanse edenlere yönelik olarak ekonomik yaptırımları agresif bir şekilde kullanmaya devam edecek. Türk liderler bu tehlikeli ve yıkıcı yola devam ederse, Türkiye’nin ekonomisini hızlıca yok etmeye tamamen hazırım”

Üç bakan ve iki bakanlık listede

Trump’ın açıklamasından kısa bir süre sonra ise Başkanlık Kararnamesi, ABD Hazine Bakanlığı’nın sitesinde yayımlandı.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlara tabi olan üç kişinin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğunu açıkladı.

Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı da yaptırım listesine alındı.

Açıklamada, “Bu bakanlıkların ve yetkililerin yaptırım listesine alınması, Türk hükümetinin bölgede barış, güvenlik ve istikrarı daha da bozmaya yönelik eylemlerinin bir sonucudur. Türk hükümeti yetkilileri ile kurumlarına, gerekli görüldükçe başka yaptırımlar getirmeye hazırız” denildi.

Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Akar, Soylu ve Dönmez kara listeye alınırken, ABD’de varlıkları donduruldu ve bu bakanlarla ABD’nin ya da ABD ile bağlantılı kurum ve kişilerin işlem yapmasına yasak getirildi.

Açıklamada, “Türk hükümetinin eylemleri masum sivilleri tehlikeye atıyor ve IŞİD’in mağlup edilmesine yönelik mücadeleye zarar verilmesi de dahil olmak üzere bölgeyi istikrarsızlaştırıyor” denildi.

Yaptırım uygulanan bakan ve bakanlıklarla bağlantılı işlem yapan yabancı kurumların da yaptırımlara tabi olabileceği ifade edildi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin de “ABD, Türk güçlerinin şiddeti artırması, masum sivilleri tehlikeye atılması ve bölgenin istikrarsızlaştırılmasından Türk hükümetini sorumlu tutuyor” dedi.

(Karınca)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑