fbpx

sağlık

Published on Mayıs 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Trump’ın ilacı Covid-19 hastalarının ölüm riskini artırıyor

Sıtma ilaçları hidroksiklorokin ve klorokin tedavisi uygulanan Covid-19’un ağır seyrettiği hastalarda, hayatını kaybetme veya ciddi kalp aritmisi yaşama olasılığının daha yüksek olduğu yeni bir araştırmayla ortaya çıktı.

Saygın tıp dergisi The Lancet’te yayımlanan araştırmada aralık ve nisan ortası tarihleri arasında 671 farklı hastanede tedvi gören 96 binin üzerinde Covid-19 hastası incelendi.

Yaklaşık 15 bin hastaya hidroksiklorokin ya da klorokin tedavisi veya bu ilaçlardan biriyle beraber antibiyotik kullanılan bir tedavi uygulandı.

Dört farklı tedavi grubunda da ölüm risknin daha fazla olduğu görüldü. Kontrol grubundaki hastalarda yaklaşık her 11 hastadan biri hayatını kaybederken, hidroksiklorokin ya da klorokinle tedavi edilen hastalarda bu oran yaklaşık altı hastada birdi. Klorokin ve antibiyotik tedavisinde ölüm oranı yaklaşık beş hastada bir, antibiyotik eşliğinde hidroksiklorokin tedavisinde ise oran yaklaşık dört hastada bir olarak gözlemlendi.

Araştırmacılar ayrıca bu dört tedaviden herhangi birinin uygulandığı hastalarda ciddi kalp aritmisi geliştiğini belirtti. Antibiyotik eşliğinde hidroksiklorokin tedavisi uygulanan grupta bu hastaların oranı yüzde 8’le en yüksek seviyede idi. Kontrol grubunda ise aynı oran yalnızca yüzde 0.3’tü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın defalarca Covid-19 için kullanılmasını önerdiği, son olarak kendisinin de önleyici amaçla kullandığını açıkladığı ilaç hidroksiklorokinin korona virüsü tedavisinde etkinliği üzerine araştırmalar ve tartışmalar sürüyor.

ABD Sağlık Bakanlığı’nın 14 Nisan tarihli Covid-19 rehberinde söz konusu ilacın hastalığın tedavisinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Kaynak: Diken

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑