fbpx

ABD

Published on Mayıs 22nd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Trump’ın önerdiği ilacı 19 yıldır kullanan kadın korona virüsüne yakalandı

Lupus tedavisi kapsamında hayatının çoğunda hidroksiklorokin kullanan fakat yine de koronavirüse yakalanan Amerikalı bir kadın, bu ilacın hastalığı önlemeye yardım edeceğini söyleyen Donald Trump’ı eleştirdi.

Yalnızca ilk ismiyle anılmak isteyen Kim, WISN’ye verdiği röportajda, ilacı 19 yıldır kullandığını ama yine de nisan ayında korona virüsü semptomlarıyla yatağa düştüğünü söyledi.

Kim, “O kadar halsizdim ki… Öksürüyordum, ateşim vardı. Ateşim çok yüksekti” dedi. “O noktadan sonra hastalık daha da kötüye gitti. Artık nefes alamıyordum.”

Doktorunun antibiyotik yazmasına rağmen Kim’in semptomları ağırlaştı ve acil servise gitmesinin ardından sonunda kadına Covid-19 teşhisi kondu.

Kim, “Tanıyı koyduklarında ölüme mahkum edilmiş gibi hissettim. ‘Öleceğim’ diye düşünüyordum” dedi. “Nasıl hasta olabilirim? Nasıl? Hidroksiklorokin kullanıyorum’ diyordum. Bana, ‘Kimse hiçbir zaman şifanın hidroksiklorokinde olduğunu veya bu ilacın güvende tutacağını söylemedi’ diyorlardı ve evet beni hiç de güvende tutmamıştı.”

Kim, WISN’e sadece temel ihtiyaçlar için evden ayrıldığını ve her çıkışında da virüse karşı önlem aldığını anlattı.

Hasta kadın, Trump’ın ilacın virüse karşı kendisini bir dereceye kadar koruyacağını düşünmesine yol açması nedeniyle duyduğu hayal kırıklığını da dile getirdi.

“Bu ilacı alıyorsunuz diye güvende falan değilsiniz. (Hidroksiklorokin) hiçbir şeyi engellemeyecek. Hala koronavirüse yakalanabilirsiniz.
Trump’ın ilacın bu işe yarayacağını düşünmesi ve bütün dünyaya bunu duyurması sinirlerimi hoplatıyor.”

Trump genellikle sıtma tedavisinde kullanılan ilacın yeni korona virüsünün tedavisine veya önlenmesine yardım edebileceğini birçok kez söylemişti. Pazartesi günü ise gazetecilere yaklaşık bir buçuk haftadır ilacı kendisinin de kullandığını açıklamıştı [ve şöyle devam etmişti]: “Şimdilik size söyleyebileceğim tek şey kendimi iyi hissettiğim. Hidroksiklorokin hakkında bir sürü iyi şey ortaya çıktı. Bir sürü iyi şey ortaya çıktı ve ne kadar çok kişinin, özellikle de ön saflarda çalışan çok sayıda insanın bu ilacı aldığını duysanız şaşırırsınız.”

Kim şu an hastalığı atlatıyor ama hala evinde oksijene bağlı yaşıyor.

İlacın korona virüsü tedavisinde veya bu hastalığın önlenmesinde etkili olduğunu gösteren çok az kanıt var. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) geçen ay ilacın hastalarda ciddi kalp ritim sorunlarına neden olabileceğine dair uyarı yayımlamıştı.

Klinik deneylerin yokluğunda söz konusu ilacın Covid-19 pandemisi sırasında hastaneye kaldırılan hastalarda virüsün tedavisi için geçici olarak kullanılmasına izin veriliyor.

Bununla birlikte, araştırmacılar, nisan ayında ABD’deki gazi hastanelerinde hidroksiklorokin kullanımına dair yapılan geniş çaplı analizlere göre bu ilacın hiçbir fayda göstermediğini bildirdi. Söz konusu hastanelerde standart tedavi uygulananlara kıyasla hidroksiklorokin alanlarda daha fazla ölüm kaydedildi.

İlacın virüs tedavisinde etkili olup olmadığını araştıran klinik deneyler hala devam ediyor.

Kaynak: Independent Türkçe, yazan Louise Hall çeviren: İrem Oral

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑