fbpx

ABD

Published on Şubat 13th, 2020 | by Avrupa Forum 4

0

Trump’ın sonunun başlangıcı: Sanders New Hampshire’da ön seçimi kazandı

ABD’nin başkanlık adaylığı yarışında Bernie Sanders, Demokratlar arasında New Hampshire eyaletinde geçen ön seçimleri kazandı. Sanders ilk açıklamalarında, “Bu zafer, Trump’ın sonunun başlangıcı.” dedi.

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayını belirlemek için New Hampshire eyaletinde düzenlediği ikinci ön seçimi Bernie Sanders kazandı. Sanders konuşmasında, “Zaferimiz, Trump’ın sonunun başlangıcıdır” dedi.78 yaşındaki Sanders, ikinci sırada yer alan başkanlık aday adayı 38 yaşındaki Pete Buttigieg’dan sadece birkaç bin oy fazla alarak az farkla birinci sırada yer aldı.

Kendisini ‘demokratik sosyalist’ olarak tanımlayan Sanders, 2016 yılında New Hampshire’da kazanmış ama toplamda Demokrat Hillary Clinton’a kaybederek başkan adayı olamamıştı.

Demokratların iddialı başkanlık aday adaylarından eski başkan yardımcısı Joe Biden ve kadın aday adayı Elizabeth Warren New Hampshire’da tek haneli oy oranında kaldı. Dokuz aday adayı New Hampshire sonuçları sonrası Demokratların başkan adaylığı yarışından çekildiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, New Hampshire sonuçlarına tepki vermekte gecikmedi. Trump sosyal medya üzerinden “Yalan haber yapan medya, büyük Demokrat hikayesini bulmak için çok çalışıyor. Ama ortada çok harika bir şey yok. Bu harika devletin tarihinde New Hampshire’daki ön seçimlerde, göreve gelmiş iki parti başkanları arasından en çok oyu alanın ben olması büyük bir haber olmaz mıydı?” dedi.

22 Şubat’ta bu kez aday adayları Nevada eyaletinde, 29 Şubat’ta ise Güney Carolina’da oylanacaklar.

(Siyasi Haber)


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑