Türkiye

Published on Ekim 9th, 2017 | by Avrupa Forum 8

0

TSK IŞİD’in asker yakma görüntülerini 16 ay sonra kabul etti

Türk Silahlı Kuvvetleri, IŞİD tarafından esir alınan ve daha sonra yakılarak öldürülen Türk askerlerinin görüntülerinin doğru olduğunu, olaydan 16 ay sonra kabul etti. Görüntüler için AKP’li siyasetçiler de ‘montaj’ ya da ‘kurgu’ diye bahsetmişti.

Devlet, 1 Eylül 2015’te IŞİD’in tarafından kaçırıldığı belirtilen Er Sefter Taş’ın yakılarak öldürüldüğünü kabul etti. Baba Aydın Taş, gaiplik davası haberinin ardından devlet yetkililerinin kendisini ziyaret ettiğini ve oğlunun IŞİD tarafından yakıldığını teyit ettiklerini söyledi.

Baba Aydın Taş geçtiğimiz günlerde oğlunun bulunması için dava açmıştı.


Journo’dan Fırat Yeşilçınar’ın haberine göre bugün görülecek duruşma öncesi Garnizon Komutanı ve Kaymakam, Taş ailesinin evine gelerek Sefter Taş’ın “şehit olduğunu” bildirdi. Görüşmeyi Yeşilpınar’a anlatan baba Taş, “Bu sabah beni arayıp eve geleceklerini belirttiler. Eve geldiklerinde oğlumun şehit olduğunu söylediler. Yakılma videosunun doğru olduğunu, konunun netleşmesi için beklediklerini anlattılar” dedi. Baba Taş, Iğdır Aralık Aşağı Aratan Köyü’nde taziye çadırı kurduklarını ve garnizon komutanlığı tarafından oğlu için köy mezarlığında anıt mezar yapılacağını söyledi.

Kurtulmuş: Uyduruk görüntüler

Sefter Taş, 1 Eylül 2015’te Suriye sınırındaki Kilis sınır karakolunda IŞİD’le çıkan çatışmada kaybolan ve örgütün kaçırdığı düşünülen askerdi. IŞİD, 22 Aralık 2016 gecesi askerler Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılalarak infaz edildiğine dair 19 dakikalık bir videoyu sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Görüntülerin ardından hükümet tarafından açıklama yapılmamış, gece yarısından itibaren internet yavaşlatılmıştı. Videoda, asker kamuflajı içindeki bir kişi Türkçe konuşarak isminin Sefter Taş olduğunu söylüyordu. Basına konuşan Taş ailesi, oğullarının kurtarılması için yardım istemişti.

Genelkurmay Başkanlığı, görüntülerin incelendiğini söylemiş, Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri ise görüntülerin gerçek olup olmadığına ilişkin bir tespit yapılmasının ardından konuyla ilgili bir açıklama yapılacağını ifade etmişti. Dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Bu video görüntüleri ile ilgili TSK’dan teyit edilmiş bir bilgi yoktur. Kusura bakmasınlar, medyadaki bazı arkadaşlar da ayaklarını denk alsınlar. Uyduruk görüntülerle halkı galeyana sürükleyemezler” demişti.

 

Kaynak: Artı Gerçek, Journo

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑