fbpx

Almanya

Published on Haziran 8th, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Türkiye, Avusturya ve İran’daki gazeteciler için çıktılar

İnisiyatif her ayın ilk cuma günü, gazeteciler için meydana çıkmaya devam ediyor. Dün deTürkiye’den gazetecilerin yanı sıra, Avusturya ve İran’da tutuklu gazeteciler de unutulmadı.

AF (Ulm)

Ulm Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma  İnisiyatifi, her ayın ilk cuma günü tutuklu gazetecilere özgürlük mitingi  düzenliyor. Dün de Ulm Münster Katedrali önünde tutuklu gazetecilerden  ETHA editörü Semiha Şahin, ETHA  muhabiri Pınar Gayyip’le, Türkiye’de 7 aylık tutukluğundan sonra  yurtdışı yasağı kaldırılmayan gazeteci Adil Demirci’nin  fotoğraflarının taşındığı etkinlikte,  İnsiyatif adına  sözcü Cengiz Doğan konuştu. “İnisiyatif olarak, tüm gazetecilerin dünyanın neresinde olursa onların özgür bireyler ve gazeteci olarak özgür olmlarını sağlamak için mücadele edeceğiz” diyen sözcü, her ay düzenli olarak yapılacak  miting buluşmalarına katılmaya çağırdı.

Her ay Türkiye’deki gazetecileri yanı sıra, iki ülke daha özel olarak işleniyor. Geçen buluşmada Mısır ve Etopya’daki  tutuklu olan gazetecilerin durumu ile ilgili açıklamalar yapılırken, bu kez de Avusturya ve İran’daki gazetecilerin durumu ağırlıklı olarak işlendi. Doğan İran’ı anlatırken, Sol Parti’den kabare sanatçısı Christa Mayerhofer de Avusturya’daki gazetecilerin durumunu anlattı.

Yapılan konuşmada da, dayanışmanın önemi vurgulandı. Türkiye’de yurtdışı yasağı  kaldırılmayan  gazeteci Adil Demirci’nin , hemen yasağının kaldırılarak, Almanya’ya  dönmesinin önündeki engellerin kaldırılması  vurgulandı.

Bu inisiyatif, 2 yıl önce o dönem Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci Meşale Tolu için oluşturulmuş ve büyük bir dayanışma örneği sergilenerek. 45 hafta aynı meydanda nöbet tutulmuştu. Çok sayıda yerli kurumun yanı sıra, ADHF, AGİF, ATİF, SYKP gibi göçmen kurumlarının da destek verdiği etkinlik, 5 Temmuz  2019 Cuma günü  yapılacak bir dahaki gösterisine katılma  çağrısıyla  son buldu.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑