Irak

Published on Aralık 6th, 2018 | by Avrupa Forum 7

0

Türkiye, IŞİD’li kadınlar için seferber!

Türkiye; Irak’ta, Irak Şam İslam Devleti üyesi oldukları için idam cezasına çarptırılan 250 kadın ve çocukları için yoğun çaba içinde. Türkiye’de her türden muhalifi hapishanelere dolduran, en ufak bir itirazı bile susturmaya çalışan devletin, bütün olanaklarını kullanarak IŞİD’li kadınları kurtarmaya çalışması dikkat çekici.

Yandaş Yeni Şafak’ın haberine göre TC vatandaşı olan IŞİD’li militanlar örgüt saflarına katılmak için geçtiğimiz yıllarda Irak’a gitti. Çoğu Musul ve Telafer’de çıkan çatışmalarda hayatını kaybetti. Bu militanların eşleri ise yakalandı ve hapishaneye konuldu. 350’i aşkın çocuk ise yetimhanelere verildi.
Gazetenin haberine göre 250 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kadın çocuklarıyla birlikte Bağdat’ta bulunan Rufasa Cezaevi ve çeşitli kamplara gönderildi. Türkiye yargılamanın başladığı 2017 yılı Ağustos ayından itibaren süreci yakın takibe aldı.
Yetimhanelerdeki 20 çocuk Türkiye’ye getirildi
Bağdat’ta yakın zaman önce biten yargılamalar sonucunda kadınların tamamı idam cezasına çarptırıldı. Bu kararın ardından Türkiye Bağdat Büyükelçiliği ve avukatlar aracılığı ile yoğun bir çalışma başlattı. Girişimler sonunda Türkiye vatandaşı kadınların, temyiz sürecinde Türkiye’nin hukuki desteğiyle idam cezaları müebbet hapis cezasına çevrildi. Türkiye diğer bir koldan da bu kadınların çocukları için çalışmalar yürüttü. Yetimhanelerde bulunan 20 çocuk Türkiye’ye getirildi. 350’yi aşkın çocuğun da yetimhanelere nakledilmesi sağlandı. Şimdi ise Bağdat’ta yetimhanelerde tutulan bu çocukların Türkiye getirilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütülüyor.
Bu çocuklar için son olarak 28 Kasım’da temaslarda bulunan Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Irak Adalet Bakan Yardımcısı Hüseyin Zuhairi ile görüştü. Kaynak: gazeteyolculuk.net


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑