Irak

Published on Aralık 14th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Türkiye Maxmur Mülteci kampını bombaladı

Günlerdir Fırat’ın batısına operasyon başlatacağını dile getiren Türk devleti, saldırıyı Birleşmiş Milletler’in denetimindeki Maxmur Mülteci Kampı ve Şengal’i savaş uçaklarıyla bombalayarak başlattı.

Gün boyu Maxmur çevresini bombardımana tutan Türk savaş uçakları, akşam saatlerinde Maxmur’da IŞİD saldırılarına karşı halkın nöbet tuttuğu noktaları vuruldu. Saldırıda Maxmur’un 3 kişi yaşamanı yitirirken, 1 kişi de yaralandı. Yaralı kişinin de kaldırıldığı hastanede yaşamını kaybettiği duyuruldu.


Bombalanan bölge

Irak heyeti Maxmur’da incelemelerde bulundu

Türk savaş uçaklarının bombardımanından yarım saat sonra Irak hükümetine bağlı Haşdi Şabi’den bir heyet Maxmur’a geldi. Haşdi Şabi heyeti bombardımanın yapıldığı noktalarda incelemelerde bulunu…

Maxmur halkından saldırıya tepki

Saldırının ardından Maxmur halkı “Katil Erdoğan”, “Kahrolsun İhanet”, “Şehid namirin” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla protesto gösterisi düzenledi.

Bombardımanın duyulmasının ardından Avrupa’nın pek çok şehrinde de Kürdistanlılar ve dostları sokağa çıkarak saldırıyı kınadı, Türkiye’nin operasyonları durdurması, uluslararası kamuoyunun bu savaş suçuna engel olması konusunda çağrılarda bulundular.

AF Haber Merkezi

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑