Türkiye

Published on Kasım 29th, 2019 | by AF Teknik

0

Türkiye, Nijeryalı cihatçı grup Boko Haram’a silah sağlamakla suçlandı

Türkiye Nijerya ordusu tarafından bir “terör devleti” olarak nitelendirildi ve üst düzey bir ordu yetkilisine göre, cihadçı Boko Haram’a “sofistike silahlar” sağladığı iddiasıyla soruşturuluyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ı cihatçılara destek vermekle suçlayan son açıklamada, Türk Hava Yolları’nın Nijerya’ya silah göndermekten sorumlu olduğu iddia ediliyor.


Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Karataş’ın YouTube’da yer alan 2014 tarihli bir ses kaydında, o zamanki Başbakan Erdoğan’ın eski danışmanlarından Mustafa Varank’la yaptığı sohbette, Nijerya’ya yapılan silah sevkıyatından suçluluk hissettiğini söylüyor.

“Bunun [silahların] Müslümanları veya Hıristiyanları öldürüp öldürmeyeceğini bilmiyorum. Vebal altındayım.”dedi.

Erdoğan, iddiaları “alçakça” bularak reddetti.

Ancak Nijerya Savunma Merkezi sözcüsü, Tuğgeneral Onyema Nwachukwu Çarşamba günü yaptığı açıklamada: “Videodaki iddiaların doğruluğu hemen tespit edilemiyor. Ancak, bu ciddi bir ulusal güvenlik sorunu ve ulusal stratejik düzeyde gerekli dikkatin gösterildiğine inanıyorum.” dedi.

Mayıs 2017’de, Nijerya hükümeti Lagos’taki limanda 440 yasadışı pompalı tüfek ele geçirerek Türkiye’den yasadışı silah sevkıyatını durdurduğunu iddia etti.

Bu yakalama, gümrük yetkililerinin aynı tip silahların 661’inin yer aldığı bir kamyonu durdurmasından beş ay sonra yapıldı.

Sızan bir telefon görüşmesinde, bu silah sevkiyatından bahsedildiği, Mısır’ın Ten TV sunucusu Nasha al-Deyhi’nin şunları söylediği iddia ediliyor: “Bu sızıntı, Erdoğan’ın, devletinin, hükümetinin ve partisinin Türkiye’den Nijerya’ya silah sevkiyatı yaptığını doğruluyor. Fakat kime? Bu silahlar kuşkusuz Boko Haram örgütüne gidiyor ”

Erdoğan uzun zamandır cihatçı terör örgütlerini desteklemekle suçlanıyor.

Avrupa istihbarat raporları, Erdoğan’ın partisindeki “güçlerin”, IŞİD intihar saldırılarını organize etmeye, en az 109 kişinin öldürüldüğü 2015 Ankara barış mitinginde başladığını iddia ediyor.

Ağustos ayında, MİT’in, TSK’nın Ocak 2018’de işgal ettiği Afrin’in işgalinde bulunan taburlara öncülük etmek için Suriye sınırındaki çok sayıda eski IŞİD savaşçılarını kaçırdığı ortaya çıktı.

Ayrıca Türkiye’nin, Irak’taki IŞİD kaynaklarından başlıca petrol alıcısı olduğu da iddia ediliyordu.

2015 yılının sonlarında, Rusya, Erdoğan ve ailesini, suç içeren petrol ticaretinden kişisel olarak yararlanmakla suçlamıştı.

Geçen ay Ebu Bekir El Bağdadi’nin yakın çalışma arkadaşı olan IŞİD Üst düzey komutanı Taha Abdurrahim Abdullah, Erdoğan’ın Kobane’ye saldırı emrini verdiğini iddia etti.

Sonraki süreçlerde ise Türkiye, yargısız infazlar, tecavüz ve kimyasal silah kullanımı da dahil olmak üzere bir çok savaş suçuna karıştığı Kuzey Suriye’de, işgal için cihatçılarla bir çok kez ittifak yaptı.

Kaynak: Morning Star
Çeviri: Avrupa Forum

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑