Emek

Published on Kasım 29th, 2018 | by Avrupa Forum 3

0

Türkiye’de 14 İşyerinde yüzlerce işçinin sendika ve emek mücadelesi sürüyor

Tariş, Cargill, Flormar, Süperpak, Gülsan, Aygün Alüminyum, Babacanlar Kargo, Aydın Belediyesi, Köroğlu İnşaat, Eskişehir, Urfa ve Muğla Taşıt Muayene istasyonları, Tayaş gıda ve BBS Metal’de 707 işçinin sendikalaşma ve işlerine geri dönme mücadelesi sürüyor.

Farklı sendikalara üye ve sendikasız 707 işçinin sendikal ve haklarını alma mücadelesi 14 işyerinde devam ediyor. Tariş, Cargill, Flormar, Süperpak, Gülsan, Aygün Alüminyum, Babacanlar Kargo, Aydın Belediyesi, Köroğlu İnşaat, Eskişehir, Urfa ve Muğla Taşıt Muayene istasyonları ve BBS Metal’de işçilerin sendikalaşma, işlerine geri dönme ve haklarını alma mücadelesi sürüyor.


TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikasında DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 7 işçinin fabrika önünde başlattıkları direniş 21. gününde kararlılıkla sürüyor.

İzmir’in Çiğli ilçesinde kurulu TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı fabrikasında DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için atılan 7 işçinin fabrika önündeki direnişi 21. gününü geride bıraktı. TARİŞ işçileri sendikalı olarak işe geri dönene kadar mücadelede kararlı.

Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Urfa Tüv-Türk Polçak Taşıt Muayene İstasyonu’nun 11 işçisinin, işyeri önünde oturma eylemi 9. gününde devam ediyor.

Demiryolu işçileri direniyor

DİSK Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası- Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal direnişe başlayan işçilerin eylemini kırmak için Jandarmanın çevredeki esnaflara baskı yaparak, bu sendikayı ve işçileri burada tutmayacağız diyerek, kendi yazdıkları şikayet tutanaklarına zorla imza attırdığını duyurdu.

Jandarmanın çevredeki esnaflara baskı yaparak, bu sendikayı ve işçileri burada tutmayacağız diyerek, kendi yazdıkları şikayet tutanaklarına zorla imza attırdığını belirten işçiler bugün tek tek esnafı ziyaret ederek direnişlerini ve haklı mücadelelerini anlattı.

Gülsan Group’a bağlı Gülsan Cam fabrikasında ödenmeyen maaşları ve ihbar, kıdem tazminatlarıyla kapı önüne atılan 213 işçinin fabrika önündeki bekleyişi 35 gündür sürüyor.

İstanbul Beylikdüzü’nde bulunan fabrikada işçiler, maaşlarının ödenmemesi üzerine 23 Ekim’de üretimi durdurmuş, şirket patronları da ertesi gün battıklarını iddia ederek fabrikayı bırakıp gitmişlerdi. İşçiler 35 gündür fabrika önündeki bekleyişlerini sürdürüyor.

Maaşlarının yanı sıra ihbar, kıdem tazminatı ve diğer haklarını alamadan ortada bırakılan işçiler o günden beri fabrikanın önünde nöbet tutuyor.

Cargill Direnişi 224. gününde

Amerikan şirketi Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Cargill işçilerinin eylemi 224. gününde devam ediyor.

Bursa Orhangazi’de 1999 yılında nişasta bazlı şeker ve hayvan yemi üretmeye başlayan Amerika’nın gıda devi Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan 14 Cargill işçisinin eylemi 224. gününde.

Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için Flormar Kozmetik Firması’nda işten atılan 132 işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 197’inci gününe sürüyor. Direniş alanı her gün dayanışma ziyaretlerine sahne oluyor.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) yer alan Flormar Kozmetik Firması’nda sendikalaşmak istedikleri için işten çıkarılan 132 işçinin 15 Mayıs’ta fabrika önünde başlattıkları işe sendikalı olarak geri dönme mücadelesi 197 gündür devam ediyor.

Muğla’da bulunan TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonunda çalışan ve DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin işe iade mücadelesi 106’ıncı gününde devam ediyor.

Muğla’da bulunan TÜVTÜRK Muğla Taşıt Muayene İstasyonunda çalışan 18 işçi, sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten atılmış, işten atılan Nakliyat-İş sendikası üyesi işçiler eyleme başlamışlardı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler 106 gündür araç muayene istasyonu önünde işe iade mücadelesini sürdürüyor.

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları için Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından işten atılan biri kadın 9 işçi 142 gündür Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar A.Ş. önünde ‘Efeler işe iade edilsin’ sloganıyla eylemlerine devam ediyor.

CHP’den işçi kıyımı

CHP’li Özlem Çerçioğlu’nun başında olduğu Aydın Büyükşehir Belediyesi, biri kadın 9 işçiyi sırf Anayasal sendikal haklarını kullandıkları için 142 gün önce işten atmıştı

Aydın Belediyesi tarafından sendikalaştıkları için işten atılan biri kadın 9 işçi, 142 gündür Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İmar A.Ş. önünde eylemlerini sürdürüyor.

Antep’teki Babacanlar Kargo’da çalışan 9 işçinin TÜMTİS’e üye oldukları için işten atılması ile başlayan direniş 449 gündür sürüyor. İşçilerin açtıkları işe iade davasını kazanmasına rağmen Babacanlar kargo işvereni işçileri işe geri almıyor.

Antep’te Tüm Taşıma İşçileri Sendikasına (TÜMTİS) üye oldukları için işten çıkarılan ve açtıkları işe iade davasını kazanan Babacanlar Kargo Şirketi çalışanı 9 işçi 449 gündür direnişlerini sürdürüyor.

Babacanlar Kargo işvereni tarafından 26 Ağustos’ta 2017’de Türk-İş’e bağlı TÜMTİS sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler, işe iade davasını kazanmış olmalarına rağmen geri işe alınmadıkları için 5 Eylül 2017’de başlattıkları işyeri önündeki eylemlerini 449 gündür sürdürüyor.

Tekirdağ’ın Ergene İlçesi Velimeşe Mevkii’nde bulunan Aygün Alüminyum’da sendikalı oldukları için işten çıkarılan 12 işçi 150 gündür direnişe devam ediyor.

İşçi düşmanı AKP

450 kişinin çalıştığı fabrikada ağır patron uygulamaları ve ücret politikaları nedeniyle komite oluşturan 257 işçi sendikalı oldu. Sendikal yetkinin de alınmasıyla, patron önce 12 işçiyi işten çıkarırken, sendikal yetkiye de itiraz etti. Sendikal yetki konusunda hukuki süreç devam ederken, işten çıkarılan işçiler her gün mesai saatlerinde fabrika önünde 150 gündür eylemdeler.

Kocaeli Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlenen işçilerden 11’ini işten atan BBS Metal önünde direniş 77. gününde

Gebze’de bulunan BBS Metal Fabrikasında Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılan 11 işçinin fabrika önündeki direnişi sürüyor.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye olan 11 işçi 11 Eylül günü işten atılarak 12 Eylül günü direnişe başlamıştı.

İstanbul Bostancı’da Köroğlu İnşaat’ın apartman inşaatında çalışan 15 işçi, ücretlerinin yatırılmaması üzerine başladıkları iş bırakma eyleminde 64 günü geride bıraktı. İşçiler, haklarını alana kadar direnişlerini sürdürmekte ısrarlı

İstanbul Bostancı’da Köroğlu Grup İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık Restorasyon tarafından ücretleri ödenmeyen 15 işçinin şantiye önünde başlattığı direniş 64. gününde devam ediyor. İşçiler, ücretlerinin bir an önce ödenmesini istiyor.

Köroğlu Grup İnşaat ve Rising İnşaat Mimarlık Restorasyona tarafından Bostancı’da yapılan apartman inşaatının demir, kalıp, beton ve kaba işlerini yapan işçiler, ücretlerinin ödenmediğini söyleyerek 21 Eylül’de eylem başlatmışlardı. Köroğlu Grup yöneticilerinin eylemin ardından işçilerle görüşmesi ve çözüm üretileceğine dair işçilere söz vermesi üzerine eylem sonlandırmıştı. Ancak hiçbir adım atılmadı ve işçiler 25 Eylül’de direnişe başladı.

Avusturyalı MayrMelnhof (MM) Süperpak Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasındaki 4. dönem toplu iş sözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine şirketin İzmir Torbalı, Karaman ve Antep’deki fabrikalarında 20 Haziran’da başlayan grev 161 gündür sürüyor.

Selüloz-İş Sendikası üyesi Süperpak işçileri üç ilde grev yapıyor. Avusturyalı MM Süperpak Şirketi ile Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine şirketin İzmir Torbalı, Karaman ve Antep’deki fabrikalarında çalışan 240 işçi grev kararı almıştı. İşverenin sıfır zam dayatmasına karşılık 20 Haziran’da başlayan grev 157. gününe girdi. İşçiler her gün fabrikaları önünde bir araya gelerek direnişlerini kararlıkla sürdürüyor.

Nakliyat-İş Sendikasının örgütlendiği Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş, Eskişehir Merkez İstasyonundan 15 işçi tazminatsız işten atıldı. İşçiler hukuksuz uygulamaya karşı 21 Kasım Çarşamba günü direnişe geçti.

Nakliyat-İş Sendikası toplam 141 işçinin çalıştığı Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.de Şubat ayında örgütlenme başlatmış ve  işçilerin çoğunluğunu üye yaparak Bakanlığa çoğunluk tespiti için başvurusunu yapmıştı.

Şubat ayında ki örgütlenme sürecinde farklı tarihlerde ve farklı istasyonlardan toplam 14 sendika üyesi, işveren tarafından hukuksuz ve keyfi bir şekilde işten çıkartılmış, Arabulucu aşamasında yapılan görüşmeler sonucunda atılan işçiler tekrar iş başı yapmışlardı. Ayrıca boşta geçen sürenin ücreti de işveren tarafından ödenmişti.

İşveren aradan geçen bu süreye rağmen tekrar Eskişehir Merkez İstasyonundan 15 sendika üyesi işçiyi haksız, hukuksuz ve keyfi bir şekilde işten attı. Nakliyat-İş Sendikası işten atılan üyelerinin işe geri dönmesi için 21 Kasım Çarşamba günü işyerinin önünde işe geri dönüş mücadelesi, direnişi başlattı.

DİSK Gıda-İş Sendikasına üye olduğu için işten atılan Tayaş işçisinin direnişi 9. gününde devam ediyor.

Kocaeli Gebze’de bulunan Tayaş’ta DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikasına üye olduğu için işten atılan işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 9. gününde devam ediyor.

Kaynak: Gazete Fersude

Tags: , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑